Afrikansk blandning

#1 - 24 december 2005 03:01
Sitter på jobbet och det är natten till julafton. Drömmer mig bort bland alla fina fiskar här på Zoopet. Nu är det så att jag behöver lite tips och roliga förslag.
Jag har blandat två olika sjöar i mitt 375 liters kar. Har 1 + 3 Johanni, 1 + 4 Golden och 1 + 2 Prinsessor samt 4 malar. Känns lite enfärgat. Min blåa Johanni hane är ensamt blå och sedan är det väl mycket gult. Behöver lite tips på mer rött och blått som skulle få plats i mitt kar. Får ju inte bli för många fiskar men runt 10 ciklider till hade jag tänkt mig. Blått, rött och kanske något mer vill jag ha! Snälla hjälp mig gissar att det ligger ett fint presentkort till akvariebutiken bland mina julklappar, måste ju använda upp det omedelbart!;)

God jul på Er alla där ute!
#2 - 27 december 2005 17:17
1 par Röd Rubin kanske skulle sitta fint,i din burk..:D
#3 - 27 december 2005 17:54
Copadichromis borleyi kanske? Tycker det är en fin firre. Även honorna blir fina. De är lite gråmetalaktiga med röda fenor.

http://www.ciklid.se/medlemsbilder_visa_bild.asp?NR=1548
#4 - 27 december 2005 19:04
tycker att 1+2 rödzebror skulle sitta fint i ditt kar:p jag har rödzebror själv (dock fullvuxna) och dom är röd-oranga, hannen kan vara blå men det är inte så vanligt:(

lycka till med fiskarna och hoppas det blir nått bra...fast om du lyssnar på forumets "personer" kan det nog inte bli något "dåligt" beslut:p











Annons