aggresiv sorgmanteltetra

#1 - 31 december 2010 09:05
Hej!
I vårt akvarie så har vi en sorgmantel tetra som beter sig som om hon hävdar revir. Jagar bort andra fiskar. Vi trodde att dom var fredliga stimfiskar. Vad beror detta på?
#2 - 31 december 2010 09:29
Sorgamnteltetran är ofta en hyffsat aggro tetra när de blir äldre, och det kan vara att den håller ett revir som du skriver. Har du många? Annars kan det hjälpa att skaffa fler om du inte har så många i nuläget.
#3 - 31 december 2010 09:30
Hur många andra sorgmanteltetror har du? Vilka är dom andra fiskarna?
En fisk har en egen personlighet, precis som människor. Vissa lugna och trevliga, andra kan vara riktiga as.
#4 - 31 december 2010 09:48
vi har 11 neontera (små) 4 små silverhajar 1 mal och 5 sorgmantel (planen är att skaffa fler sorgmantel eftersom att dom ska vara fler än 10)
#5 - 31 december 2010 09:50
OK, troligen där du har problemet:)...
#6 - 1 januari 2011 12:13
Sorgmanteltetran verkar inte gå i utpräglade artstim i naturen. Snarare lever de bland andra tetror.

(Titta t ex på http://artedi.nrm.se/nrmfish/search.php . Sök på "Svenskt artnamn" "equal to" "sorgmanteltetra". På de flesta stationer fångades det bara en eller några få. Flest på station "PAR-95-06". Det finns bilder på hur platsen såg ut. Går man tillbaks till söksidan och söker efter "Field number" "equal to" "PAR-95-06" kan du se vilka arter vi fick och hur många av varje art. T ex 360+290+1 rödfenor, flera tusem av den lilla silverblanka tetran Cheirodon piaba [som har bytt namn till Serrapinnus piaba numera] men bara 4 st röda serpatetror, Hyphessobrycon callistus).

Kanske går de i egna stim någon gång under året, men där de lever är det inga extrema säsongsvariationer, lite kallare några månader bara. Kraftiga regn kan ske lite olika år från år. Ungefär som i Sverige. Troligen kan de leka under olika årstider. Hos många tetror är hanarna territoriella under leken. Det är tydligt hos t ex citrontetran. Om det gäller även för sorgmanteltetra, vet jag inte.

Om något av detta är skälet till att din fisk är territoriell vet jag givetvis inte. Du skriver "hona". Är du säker på att det är en tjej? Gamla djur av många fiskarter kan i och för sig bete sig märkligt och oväntat.
#7 - 1 januari 2011 16:25
Jag håller helt med Erik om att gamla och ensamma individer av många fiskar kan bete sig märkligt, men det är mycket vanligt bland tetror att hålla revir under lektiden, t.o.m. neontetra gör det, och jag skulle nog gissa att den här vuxna individen är på lekhumör.
#8 - 3 januari 2011 09:00
Tack för alla svar. Anledningen till att jag kallar henne för hon är för att hon är ljusare. Men det kan även bero på ålder så helt säkra är vi inte. Hon / han har behållt sitt revir ett tag nu, bara silverhajarna får fri passage.
#9 - 1 februari 2011 07:37
hmm hos mina fantomtetror så ser det ut som två honor (könen är mkt lätta skilja på färgen hanar är grå/svarta honor röda/svarta och har röda bukfenor) som hävdar revir - den ena vid en ozelot och den andra vid en svärdsplanta. De är mkt bestämda med att hanar och andra fiskar inte ska göra sig besvär. Om det är tillfälligt under leken eller om det kommer att kvarstå är svårt att säga...
#10 - 1 februari 2011 10:28
022helpek skrev:
hmm hos mina fantomtetror så ser det ut som två honor (könen är mkt lätta skilja på färgen hanar är grå/svarta honor röda/svarta och har röda bukfenor) som hävdar revir

Hos tetror är det ofta just honorna som tar revir. Så är det, återigen, hos t.ex. neontetra, där honan vaktar en viss växt, precis som dina gör. Hos neontetra "går det över" på ett par dagar, men medan de håller reviret är de extremt aggressiva. Mina neontetror slogs bokstavligen så fjällen rök.











Annons