Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

"Akvariet lutar" - ännu en tråd.

Arkiverad tråd – read-only.

Har läst runt lite om det här ämnet, men jag blir inte riktigt överens med mig själv om vad "vridet" betyder.

Jag flyttade igår och har ställt upp både 600l:arn och 375an. I 600liters simmar mina malawi i väntan på flytt till 375an. Fyllde upp 375an idag och upptäckte att det lutade rejält. Tömde ut vattnet igen. Nu mätte jag på 600l som är fylld till 2/3.
Hörn 1 och 2 är på samma långsida.. 3 och 4 på den andra. 1 och 3 på samma kortsida. hoppas ni förstår hur jag menar. Karets "footprint" är 200*55cm. Från övre kanten till vattenytan:
hörn1: 20cm
hörn2: 21cm
hörn3: 20.6cm
hörn4: 21.5cm

Som ni ser lutar det "nedåt och åt sidan".. dvs ett hörn är högst, dess diagonala motsvarighet är lägst. 375an lutar på samma sätt. Är det här farligt?

Vad bör jag göra och hur? Är faktiskt lite orolig, det är ett par 100l vatten (som jag inte vill ska rinna genom huset) det handlar om.
Ingen kan nog ge dig ett exakt svar om el när karet spricker, men det blir naturligtvis spänningar i glaset om det lutar, vrider sig. Om du är orolig för det (vilket du ju är) så fixa det, borde ju gå bara genom att tömma karet lägga en frigolit bit mellan ställningen o karet( under hela karet då altså), kanske även försöka justera bena (?) när det är tommt. Fast om någon kan garantera att det är ofarligt att det lutar, så är ju det bäst förståss :-)
//Urban
inga sablar frigolitbitar melan ram och ställning på ett ramkar *gud*.....

töm 2/3 och justera på nytt. inte svårare än så.
MagicFingers skrev:
inga sablar frigolitbitar melan ram och ställning på ett ramkar *gud*.....


håller med.
endast helglasakvarier behöver underlag då dom står direkt på glaset.
men å andra sidan så får man väl bort ev lutningar även på aluramakvarium med frigolit under,det kan ju inte skada iallafall.
Karet är helglas och står på en 1cm frigolitskiva.
Det lutar bara det är inte skevt så det är ingen fara.
Danei skrev:
Det lutar

Ja, jag vet ;)

Danei skrev:


bara det är inte skevt så det är ingen fara.

Bra. Samma sak som jag och min far konstaterade idag. Båda karen är fyllda och iordninggjorda!
Köpte ett 27 liters yngel kar idag ,och nu när det är i ordning gjort så ser jag att det lutar 4mm på både längden och bredden . Men det funkar nog har kollat nu i 5 timmar har ännu inte läckt.Plus att min bänk är inte av någon vidare kvalite ,så ditt funkar säkert med ditt stora kar om du har en riktig och stabil bänk.

Tillbaka till kategorin












Annons