Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

akvarium möbel ?

Arkiverad tråd – read-only.

Hej hej !
Är helt ny på det här med akvarium (nästan)
Har läst på rejält och nu har jag köpt ett akvarium,
rätt lagom 110 l
Men det tog inte lång tid innan jag fick problem.
Vad skall jag ställa det ?
Jag har ingen möbel/bord hemma som tål sån pass "tung vikt".
Tanken slog mig, Tv bänk kanske, men när jag for runt i alla affärer
tålde de inte mer än 80 kg. Bygga ett då? det blir dyrt för man måste
tydligen ha riktigt "snickarvirke" för annars spricker virket för det blir så torrt fort osv. Tillbaka till ruta ett. Min kusin hade ett akvarium på 400 l
och han hade på lastpallar, men njaae det blir ju inte så vackert.
Jag har inte heller så mycket pengar och röra mig med.
Behöver verkligen hjälp, Något förslag ?
Leca block- skiva ovanför, 6 st block=120 kr synd med skivan kan du kanske hitta någon spillbit så slipper du köpa en hel skiva dem är rätt så stora i regel efter som ditt är på 110L så lär det bli över om du köper en hel skiva
Leca block blir ju inte så fint, men det är ju en bra lösning egentligen.
Jag var faktist nere för en stund sen på lantmännen (granngården)
Dom hade ingen spillbit, nej nej var tvungen och köpa en hel skiva.:(
Jag hade "ben" hemma redan, det kan man ju alltid ordna.
Men frågan är, skall man sätta kryss under bordet eller skall man sätta "sarg/ sarj" ? kan ej stava hehe. jag får väl fundera vidare.
Jag har en tvbänk till mitt akvarium, 160 liters. Det var hjul på det, men de tog jag bort. Har stått så länge utan problem. Kolla om det är hjul eller ej på tvbänkarna, är det hjul begränsar det vikten, men tar man bort hjulen kan det gå bra.
Men nu har jag beställt en ordentlig bänk, orginalbänken till mitt Juwelkar.

Annat alternativ, kanske en byrå skulle gå bra att ha det på? En i trä och inte folie. Kanske hittar du en på loppis eller röda korset.
Fiskius skrev:
Leca block blir ju inte så fint, men det är ju en bra lösning egentligen.

Jag var faktist nere för en stund sen på lantmännen (granngården)

Dom hade ingen spillbit, nej nej var tvungen och köpa en hel skiva.:(

Jag hade "ben" hemma redan, det kan man ju alltid ordna.

Men frågan är, skall man sätta kryss under bordet eller skall man sätta "sarg/ sarj" ? kan ej stava hehe. jag får väl fundera vidare.
Jag hade satt ett kryss med sarg kan det bli svängningar ändå om det är på 100 L så är det inga problem med en sarg ändå om du nu skulle vilja ha det;)
Själv har jag en aluminumställning till mitt 540l men de kostar ju...finast blir det men en ordentlig bänk gjord för akvarium men de kostar ju. Idén med lekablock kan ju göras fin om du får den att passa in i rummet. Annars är att bygga själv inte så svårt, gjorde det till ett 250l jag hade.
Tack för svaren ! har äntligen fått ihop en rejäl bänk och det blev kanon bra måste jag säga! Så nu skall grus i osv. Åter tack ! // Caroline

Tillbaka till kategorin












Annons