Algätare med klogrodorna

#1 - 15 oktober 2010 19:35
Jag har ett kar på 170 L där det går 5 st afrikanska klockgrodor (alltså den stora varianten) och det är lite väl mycket alger däri.

Finns det någon bra algätare som kan gå med klogrodorna?
#2 - 15 oktober 2010 20:10
Snäckor kanske?
#3 - 18 oktober 2010 12:29
Jag köpte på vinst och förlust Amanoräkor till karet som jag har Eldbukssalamandrar i...det funkar, de har delat utrymme i flera veckor nu. Karet är näst intill algfritt och salamandrarna har inte ätit räkor till middag!

Det kanske kunde funka med grodorna med?
#4 - 20 oktober 2010 17:06
Jag har stora klogrodor och har ett litet gäng äppelsnäckor med dem. De äter alger som om det inte fanns någon morgondag, och grodorna låter dem mest vara. Roliga är de att titta på också. :)
JeBoro
#5 - 21 oktober 2010 07:08
Är det klockgrodor eller klogrodor du har, du skrev båda namnen i första inlägget coh det är två helt olika sorters grodor :D. Är det klogrodor du har så kan du ha t ex ancistrus. Jag har två stora ancistrus hanar och en segelfenspleco med mina klogrodor och det funkar hur bra som helst

/Jeppe :D











Annons