<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>citat:<hr height=1 noshade id=quote>
Instämmer med Wallmans uppmaning! Internetforum är bra och fungerar som samlingsplatser, men det finns inget roligare än att träffas IRL och snacka akvarium, byta erfarenheter och ta en god fika tillsammans!
Gå med i din lokala akvarieförening! Finns det ingen så varför inte starta en?
mvh
Hasse Häljeskog, Jönköpings Akvarieförening, http://och.nu/jaf
<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>
Jag tror att vi redan har en sån där inofficiell "Lokal Akvarieförening". <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> Vi fikar, pratar akvarier, åker tillsammans till akvarieaffärer, beställer grejor från Tyskland + Hjortgatans Zoo, åker på fisk-auktioner mm. Sen byter vi växter och fiskar + delar på medicinerna.
Vi sparar mycket arbete på att inte ha en "riktig" förening, all pappersarbete mm.
Sen är det ju 6 mil till närmaste akvarieförening och inte har jag bil eller körkort. Bussarna slutar gå vid 6-tiden på kvällen, så det är svårt att vara med i en förening med de förutsättningarna.
Vi är fyra "medlemmar" och har tillsammans 24 akvarier, så nog är vi ganska aktiva, mötena hålls flera gånger i veckan. <img src=extra_smilie_aquarium.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_bouncy.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_dopey.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_dunce.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_jump2refection.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_jester.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_party.gif border=0 align=middle> Det går åt mycket kaffe...<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_approve.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile.gif border=0 align=middle>
Ulla, 92-l, 350-l och 678-l akvarier samt ett 45-liters, nystartat!