Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Alla nya fiskar dog

Arkiverad tråd – read-only.

Hej!
Köpte 5 nya Malawi den 7/8. Såg i morse att alla nya var döda. Övriga Malawis hur välmående som helst. Någon som har en förklaring? För hårt drivna yngel? Fodret varieras mellan torrfoder och fryst Malawimat. Delvattenbyten 1/3-1/4 varje vecka - var 10:e dag. Innerfilter som pumpar 1200 l/timme. AKvariet 350 liter.
De gillade inte sina nya vänner.


Då blir det ofta skit..
förmodligen ihjälmobbade ja.
...eller så är vattnet inte riktigt ok och de nya fiskarna klarade inte omställningen?
kombo kanske

stressade fiskar som mår lite halvtaskigt efter omställning, flytt + nytt vatten

klarar inte av att freda sig mot fullt friska välmående aggresiva firrar.
Ja eftersom alla nykomlingar dog så är den sannolikaste orsaken
1/ Ihjälstressade av de inbodda fiskarna
2/ Extremt stor skillnad i vattenvärdena mellan affären/odlarens vatten och ditt. Vattenvärdena i ett akvarium kan förändras rejält men det drabbar sällan (inte direkt i alla fall) fiskarna i akvariet efterom de sakta vänjs till de nya vattenvärdena. Dock, i ditt fall så byter du ju vatten ofta så detta är sannolikt inte problemet utan det är 1.

Om de nya fiskarna varit sjuka, av dålig kvalitet etc. etc. så hade de inte dött alla samtidigt så det är minimal chans att det beror på detta.

Dock - tyvärr så får man ju aldrig säkert reda på orsaken
Ska nog kolla upp vattenkvalite lite extra noga. Var ett tag sedan jag mätte pH. Har kört samma typ av vattenbyte under lång tid + brukar tillsätta 3 msk bikarbonat i samband med vattenbyten + ektazon och det har funkat bra fram tills nu. Tack för era inlägg!
ektozon är ju rätt onödigt att köpa. funkar lika bra med vanligt salt från ica
hannesc skrev:
ektozon är ju rätt onödigt att köpa. funkar lika bra med vanligt salt från ica

... och lika bra helt utan salt;)
haha ja jo sant. men kanske vid tex nitrit eller svampangrepp så kan man ju använda lite salt för att hjälpa till med tillfrisknade. o då kan man likaväl använda vanligt salt :)
hannesc skrev:
haha ja jo sant. men kanske vid tex nitrit eller svampangrepp så kan man ju använda lite salt för att hjälpa till med tillfrisknade. o då kan man likaväl använda vanligt salt :)

Ja vid nitrit fyller det en funktion - men det var det väl knappast frågan om här
ne det är sant. ville väl mest bara påpeka att det är onödigt att köpa ektozon om man nu vill salta.
Ja det blev ju lite Off Topic[:o]

Tillbaka till kategorin












Annons