Det er fint at du har mange gjemesteder, det liker fisken.
Ofte kan det anbefales å ha to hoer på én hann. Dette vil eventuelt hindre at hoa får gjennomgå for kraftig, og sjansene for at det skal dannes et par er større. En annen mulighet er å ha to hanner på én hoe. Dette vil virke som en psykologisk trigger for hannen, og kan ofte vekke den territorielle adferden, som igjen kan trigge til lek. Fjern den hannen som har blitt den udominante.
De vil garantert ikke bry seg om at hoen er en albino.
Selve leken foregår i en form for hule eller et annet gjemmested. Selv har jeg hatt lek på Ancistrus i skiferhule, bambusrør, under en rot og i en kokosnøtthule. Det virker som disse fiskene ikke stiller like store krav til hule som andre Loricariidaearter. Om jeg skal anbefale noe, så ville det vært en form for hule som er mer en dobbel så lang som fisken, og ikke bredere eller høyere enn at fisken kommer inn med utspente finner. Hulen bør dessuten kun ha én inngang. Jo trangere hulen er, jo tryggere vil fisken føle seg.
Hannen velger seg altså ut en hule som den vil forsvare. En okkupert hule har som regel en liten grop utenfor. Denne lager hannen ved å vifte med halen. Det er sjeldent hannen forlater hulen sin. Hoa vil ofte være i nærheten av hula noen dager før leken starter. Dessuten kan du også se at hoe blir tykkere i buken. Dette er eggene og sees som oftest best ovenfra. Selve leken skjer ved at hannen slipper hoa inn i hulen. Hoa ligger alltid innerst og underst. Hannen ligger da på hoa
Selve eggleggingen hos Ancistrus kan ta alt fra noen timer til noen dager. Et etablert par vil få dette unnagjort fortere. Om du er så heldig og får med deg denne prosessen, vil du se at hannen ligger og småvibrerer på hoa. Etter at hoa har klart å få ut eggene, vil hun forsvinne fra hulen. Herfra og utover vil ikke hoa ha noe med egg og yngel å gjøre, og det er hannen som tar seg av egg og yngelpleie.
Eggene er alt fra gule til oransje, og blir lagt i en eller to klaser. Størrelsen er rundt 2 til 3 mm i diameter. Eggene ligger innerst i hulen, og kan ofte sitte fast i taket. Antall egg varierer fra 25 til over 400. Dette kommer an på de forskjellige artene av Ancistrus, alder på fisken, kondisjonen og erfarenheten på dem. En fullvoksen Ancistrus sp. oppdrettsvariant kan legge oppimot 250 egg.
Hannen vil ligge og vifte frisk vann over eggene. Han vil i tilegg også vaske de med munnen. Etter alt fra 3 til 8 dager vil eggene klekke, igjen er dette avhengig av de forskjellige artene, men vanntempraturen er en meget viktig faktor. Dess varmere vannet er, jo hvor fortere vil eggene klekke. Etter klekking vil fisken ha en plommesekk som den vil leve på de første dagene. Denne er stor, og du vil kun se fisken nærmest som en liten larve på toppen av egget. Hannen vil fortsatt passe på yngelen. Etter ytterligere noen dager (3 til 4) er plommesekken oppbrukt, og de må finne mat selv. Selv etter at plommesekken er oppbrukt, blir de fortsatt noen dager ekstra i hulen sammen med hannen.