hej.
hanen har fläktat rommen sen i fredags nångång så jag tror den kläcks närsom helst nu. kanske under natten eller imorrn (!!!) FÖRSTA GÅNGEN! (glad)
har sökt på forumet och kommit fram till att man kan ge dem squash, ärtor, broccli och gurka (brukar ge de vuxna squash och ärtor) men äter ynglen även detta? Läste att de även äter maltabletter (algtabletter), det äter iaf mina vuxna med stor aptit. Jag kommer förmodligen också få tillgång till räkmix (av en jobbarkompis) så den kanske de kan äta? Läste att de har gulesäcken ca 14 dgr.
Jag har dem i ett 100l sällskapskar med:
2 siamesiska algätare
5 sebrafiskar (ska komplettera)
1 black molly hane (nån som vill ha?)
samt 5 ancistrus (3 honor, 2 hanar. hade ursprungligen 2 honor men fick övriga 3 av en jobbarkompis förra veckan..)
Tror ni ynglen kan klara sig? har läst att hanen vaktar dem tills de är stora nog..? som jag ser det kan det vara algätarna som är det stora Hotet? Tror knappast sebrafiskarna eller de övriga malarna ger sig på avkomman..? Grottan som de ligger i är rätt trång så där kan nog ingen tränga sig (hanen vaktar).
tacksam för svar, jag måste ju bli en bra fostermamma hehe :)
en fråga till, jag oroar mig för att min hane (efter ynglena klarar sig själva) ska leka igen med min andra ursprungliga hona, och att han typ ska svälta ihjäl (ser inte överdrivet "gödd" ut...) finns det risk för detta? bör jag separera hanarna från honorna?
hoppas nån kan svara på alla mina frågor..
