Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Äntligen!

Arkiverad tråd – read-only.

Efter att ha haft några nyckelhålspar som inte lyckats kläcka äggen, trots åtskilliga lekar, har jag nu äntligen ett par som vaktar yngel!

De syns inte, men de ligger i gropen, vid träbiten:
[FONT=Comic Sans MS]Så väluppfostrade firrar som dessutom "gör det" vid rutan! Lycka till med yngleriet och hoppas på en hel hög med bebbar nu![/FONT]
[FONT=Comic Sans MS][/FONT]
[FONT=Comic Sans MS]Psst! Putsa rutan då?? ;)[/FONT]
Tack :) Men det är en del andra fiskar i, bland annat ett stim glödbandstetror, så det kan bli jobbigt för dem. Men det finns mycket gömställen och växter, så kanske.

Jo, jag putsar rutan, men det har man inte mycket för, när man har två bråkstakar med smutsiga små tassar :p
Nu är ynglen frisimmande! :)
Grattis, hoppas de klarar sig nu! Fast de lever väl farligast när de väl har blivit frisimmande... [:o]
Tack! Jo, så är det, svårare för föräldrarna att hålla koll på en flock rörliga ungar, än så´na som är still.
[FONT=Comic Sans MS]Åh, vad roligt Micke! Håller tummarna för ett gäng överlevare!! :):D[/FONT]
det var söta små yngel....hoppas att de växer upp och blir några riktigt fina ciklider:)

MVJ macke_fisk

Tillbaka till kategorin












Annons