Aproblem (Zebraciklider med andra fiskar)

#1 - 14 december 2011 17:08
Hej,
har ett akvarium på 180l. med Zebraciklider i.
Har dock problem med alger, har testat en rad olika medel men blir inte av med dom och tänkte nu skaffa ett par malar för att hjälpa till med algproblemet.
Problemet är att jag hört att Zebraciklider kan vara väldigt aggressiva mot andra fiskar och undrar därför om det finns någon som vet bättre om det fungerar med malar tillsammans med Zebraciklider och eventuellt om det behöver vara några speciella malar.

Alla råd om algproblem tas också tacksamt emot.

Hälsningar
Distiller
#2 - 14 december 2011 17:21
vilka alger har du? Red ut varför du får dem först och främst :)
#3 - 14 december 2011 17:30
Dom är gröna, lätta att ta bort men sätter sig precis överallt, förut hade jag något svart snabbväxande på botten också men dom har jag utrotat.
Akvariet har bara varit igång några månader så i djuraffären trodde dom att filtret ännu inte skapat dom bakterier som kommer med tiden.
#4 - 14 december 2011 17:37
Belysning, hur länge? Godning? Antal fiskar?

Är det sätter de sig som prickar på rutorna?
#5 - 14 december 2011 17:43
Lyser från ca09-10 till runt 22.
sex vuxna ciklider och 4 yngel som nu är ca 1-2cm. Har plockat bort växter då jag hörde att Zebraciklider inte behöver dem och det var då jag blev av med de svarta "algerna" på botten, använde växtnäring när jag hade växter men inte nu längre.
Det är mer heltäckande än prickigt om man säger så.
#6 - 14 december 2011 17:46
cyano?
#7 - 14 december 2011 17:47
upp med en bild nu :)
#8 - 14 december 2011 17:54
Har precis gjort rent hela akvariet från golv till tak tyvärr, så en bild nu skulle inte hjälpa tyvärr.
Kjell Fohrman
Administrator
#9 - 14 december 2011 18:13
Frågan var inlagd i "Vilken kategori" och eftersom svaren mest handlade om alger flyttade jag den till den kategorin. Så håll frågan om alger i denna tråd.
Lägg sedan in din fråga om "Zebraciklider ihop med andra fiskar" i kategorin "Mix Fisk"-frågor.











Annons