Aqua soil

#1 - 18 mars 2024 20:44
Ska starta upp ett akvarium som med tiden ska innehålla mycket växter och mycket fisk (tetror, små malar och ev. någon dvärgciklid). Fisk kommer jag att fylla på successivt för att inte få ammonium-, nitrit- och nitratchock. Funderar på att ha Aqua soil under sand, men har ingen erfarenhet av Aqua soil. Är det något varumärke man ska undvika eller är alla ungefär lika bra? Hur mycket ska man ha? Något speciellt man bör tänka på vid användande av Aqua soil?
#2 - 18 mars 2024 21:02
[QUOTE=Sleaper;n2442145]Soil är inte direkt tänkt att användas under sand utan är ett komplett substrat. Vill man använda sand i hela karet är det lämpligare att använda ett näringssubstrat.[/QUOTE]

Tack för tipset. Hur länge räcker det?
#3 - 18 mars 2024 21:12
Soil är ju ett aktivt substrat som påverkar vattnet genom att sänka pH och ta till sig näringsämnen från vattnet mm. Genom att täcka det med sand mister man alla fördelar med soil, kanske man skall tillägga.
#4 - 23 mars 2024 11:10
[QUOTE=Sleaper;n2442147]Soil är ju ett aktivt substrat som påverkar vattnet genom att sänka pH och ta till sig näringsämnen från vattnet mm. Genom att täcka det med sand mister man alla fördelar med soil, kanske man skall tillägga.[/QUOTE]

Tack även för det tipset. :)











Annons