Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

är det skadligt för Malawiciklider att käka basflingfoder/granulaten ?

Arkiverad tråd – read-only.

Ska snart starta upp mitt allra första Malawikar och planerar att ge mest räkmix eftersom det verkar vara det bästa för fiskarna. Har även en hel del flingfoder/granulat över sedan förut, dessa är typiska foder som ska kunna ges till "alla typer av akvariefiskar" . Med andra ord, kan man som omväxling till räkmix våga ge dessa flingor/granulat till sina Malawiciklider utan att fiskarna far illa av detta?
Det finns olika malawi och de ställer olika krav. Det finns olika sorters räkmix, olika sorters granulat, olika sorters flingor etc. och en del passar till vissa malawi, andra passar till amdra malawi.
Så med andra ord - det går inte att svara på din fråga.
har en del foder över till exempel Seras GVG-mix, JBL Novobel och Tropical red mico.Hade tänkt att skaffa några auloncara + ett gäng pseudotropheus Saulosi. Kan man använda några av dessa foder till dem + att man varvar med räkmix ?

Tillbaka till kategorin












Annons