Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Är detta verkligen en akvarieväxt?

Arkiverad tråd – read-only.

Nej. Släktet Clorophytum är ampellilja. Var man fått Pongus ifrån förtäljer inte historien, för googlar man finns den inte.
det är en vanlig ampellilja - Chlorophytum comosum

den arten på annonsen finns inte. och 40kr för ett litet skott är DYRT.
Flaxss skrev:
det är en vanlig ampellilja - Chlorophytum comosum



den arten på annonsen finns inte. och 40kr för ett litet skott är DYRT.


Ja, VÄLDIGT dyrt om man tänker på hur många småplantor ampelliljor får!
tss-va fult av henne att sälja det som en akvarieväxt då :confused: :mad:
rödtoppen skrev:
Såg denna annons och undrar om detta verkligen är en akvarieväxt.

Ser ut som om den hör hemma i en blomkruka och inte i ett akvarie.

http://www.tradera.com/Clorophytum-Pongus-auktion_84938368


Har hört att allting som liknar krukväxter och säljs som akvarieväxter inte är bra för miljön i karet... de ruttnar sakta innefrån...det kan bildas nitrit och andra farliga änmen i vattnet.

Jag hade inte köpt den plantan :)
http://www.tradera.com/Clorophytum-Pongus-auktion_84938368#pic
Jag tror inte att hon vet att det inte är bra att ha sådana växter i akvariumet.
Jag vet vissa personer i min närhet som tror att det går alldeles utmärkt att ha vanliga krukväxter i akvariet.
Som sakt dom VET inte bättre.
Någon borde kanske tala om för henne att är fel att sälja dom som akvariet växter.:D:p
Det finns tyvärr zooaffärer som säljer den som akvarieväxt, annars fungerar dom fint i burspråket även om dom är lite tråkiga som krukväxter.
Detsamma gäller ciklidgräs & liljor. De är kanonsnygga i några månader, tyvärr växer de inget - de vittrar sönder - börjar i bladändarna. Sedan blir roten saggig.
Ciklidgräs är en sumpväxt som dör av att vara totalt under vatten. Jag råkade köpa en härom dagen. Frågade min favoritaffär varför de inte saluförde den. Då sa de detta..Åhhhh
Jag gick på den niten... i affären sålde de dessa och liljor som såg ursnygga ut. Men det stämmer, de dör inifrån och nitriten gick upp så jag har tagit bort dem.

//Suncat
vad är det för liljor dom säljer?
Jag var i en butik där de sa att man stoppat in en akvarieväxt gen i den så att den skulle klara sig. Möjligt :confused:
San_tas skrev:
Jag var i en butik där de sa att man stoppat in en akvarieväxt gen i den så att den skulle klara sig. Möjligt :confused:


Skitsnack alltså just sånt som retar gallfeber på en att det får gå till så...

Vissa kan hålla den i månader flera månader men rätt vad det är tvär dör den och den börjar ruttna och sedan är helvetet löst..

Nej ser man sånna be dem ta upp dem ur karen och sätta dem i butiksfönstret ist..

Tillbaka till kategorin












Annons