Var o hämtade ett 1år gammalt akvarium som en kvinna sålde hon hade en del malar i som jag inte vet vilka det är (ingen mal kännare förrutom ancistrus o knorrmal (en av dom är en knorroch en guldancistrus) i övrigt står jag helt borta vilka raser det är men hoppas få hjälp här. Har inte blivit återaktiverad som guldmedlem än så kan inte söka alla själv. Ingen superfotograf men hoppas bilderna ska ge mig namn på vilken sort jag har.
Bild 1 Vet jag ingen,
Bild 2 Undrar jag vad den glu fläckiga rackaren heter väldigt snabb har jag märkt.
Bild 3 så har jag 3 st sånna stora malar och det prickiga i vänsterkant är bekant då han knorrar ,
Bild 4 Är något av en blickmagnet, skapligt läcker "hajliknande" mal, och så till slut
Bild 5 Samma mal som på bild 1 men nu från sidan och ingen superbild på vad jag tror är en guldancistrus.
Tackar men den blir 25 cm när den blir vuxen frågan är (som jag trodde) hade dom någon aning om alls vad dom köpte, såg ut att vara typ över medelklass på hur huset och sånt såg ut så dom köpte säkert vad dom tyckte var häftigt och gulligt utan att se till hur det kommer att bli. Inväntar svar på dom andra raserna sen kanske det blir en annons på dom som jag anser kommer växa ur karet inom snar framtid.
Bild tre är Synodontis eupterus (finns många olika arter av Synodontis), och den sista bilden visar en Megalechis thoracata (ofta kallad långsträckt pansarmal).
Härligt =) bara den rödbrun randiga och den gulfläckiga kvar att få reda på sen är jag på det klara över vad som bor i mitt kar (just nu) efter att ha studerat den gulfläckiga så börjar ana att det kan vara en pakistan men varför 1 ??? bra underligt är det sånna fall.
Kan vara denna: L104 Panaque maccus (clownpleco).
Det är ju flera godingar du fått med! Har själv 5 st Megalechis thoracata eller långsträckt pansarmal. Väldigt aktiva och igång, mer eller mindre dygnet runt. Kolla på www.planetcatfish.com eller www.goc.se/j för att få mer info och idéer.
Mvh Mattias
L-malen på bild ett tycker jag ser ut att vara en L204.
Jepp, med all säkerhet:).
Sedan är sista bilden på L-malen svår att säga då den inte är den bästa;). Det ser ut som en vanlig Ancistrus sp., men en bättre bild vore inte fel...
Jaja oavsett vad den heter så gjorde jag en bra affär, komplett 110L 1 år gammalt för 1500:- med tanke på vad jag fick med i karet =) bara clownen kostar ju 500ca i butik. Nu ska det kompletteras med övrig fisk men det tar vi i morgon måste våga in det först då det står på vardagsrumsbordet. Frågan är om dom stora malarna passar in ser ju ganska mäktiga ut nu (står relativt tomt förrutom lite bottensubstrat.) inga växter än KANSKE behåller dom annars kommer det en annons =)