Att ta bort alger

#1 - 7 maj 2003 23:43
Hur får man bort alger o dyligt som växer på inredningen i akvariet?
Tex. på trärötter, stenar o s v.
Hur kan man minimera att inte algerna får fäste? Varför bildas det?

Tycker att jag sköter det med delvattenbyte o s v. Akvariet har inte ngn direkt solljus på sig utifrån. Vanlig belysning 12/dygn
#2 - 8 maj 2003 07:22
Vad är det för alger? Har du nån mal i akvariumet? När bytte du lampan senast?
#3 - 8 maj 2003 07:33
<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>citat:<hr height=1 noshade id=quote>Hur kan man minimera att inte algerna får fäste? Varför bildas det? <hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>

Har du läst detta ---&gt; http://www.zoopet.com/akvarium/artikel_visa_index.asp?KAPITEL=Alger

---------------
Jag är inte dum, jag fattar bara inget!
MVH David
#4 - 8 maj 2003 09:03
Har du malar bör du inte ha problem med alger på intredningen, rutorna gör man enklast rena genom att tömma ut hälften av vattnet och sedan gå på dem med en ren diskborste.

Zobb

"Any given day you can win or loose, but the point is, you can win or loose like a man"
Al Pacino
--------------------------------
60L Platy + molly
50L Kampfisk m.fl (6-kantigt )
20L Yngel
12L Tomt
8L Tomt
#5 - 8 maj 2003 22:29
hej
köp en ancitrus så kommer den att äta upp alla alger....

MVH Shpend
#6 - 9 maj 2003 06:49
jag håller med shpend
#7 - 9 maj 2003 06:54
Ancistrus äter inte alla sorters alger.
MVH
Magnus

http://www.zoonen.com/minzoon.asp?oid=72523
#8 - 9 maj 2003 18:16
Håller med Topfrog - ancistrus äter inte alla alger. Besväras av tofsalger som är kusligt jobbiga att få bort. Har både ancistrus och s k siamesiska algätare - inget egentligt resultat.
#9 - 10 maj 2003 09:42
Hej! Trådalger och tofsalger får man lättast bort med siamesiska algätare. De är fenomenala på att rensa växter och glasrutor! Jag hade fullt med tofsalger på allt i ett akvarie jag fick ta över från grabbens pappa, på doppvärmaren och pumpen och stenarna. De gick ganska lätt att få bort med en vanlig diskborste och varmt vatten. Se bara till att det inte finns rester av t ex diskmedel. Jag har en speciell diskborste för akvarieinredningen. Men den behöver jag i princip aldrig använda<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>De enda alger jag behöver skrapa bort är de ljusgröna prickarna jag får på glaset...de sitter som berget men jag tröstar mej med att jag läst att de visar att det är en bra miljö i karet.

Vänligen

*~~~CL~~~*











Annons