Avläsningsguider JBL pH & Cu

#1 - 7 oktober 2008 16:13
Hejsan. Har råkat mig på ett litet felköp och skaffat refiller av JBLs pH 7,4-9,0 och Cu (koppar) dropptester. Nu har jag vätskorna, men inget att läsa av testerna med.

Finns det någon som har bättre begagnade avläsningsdiagram hen vill bli av med? Det är alltså färgkartorna man jämför sitt vatten med som jag är ute efter. Instruktioner finns på webben och burkar, hållare, mätglas och sprutor och sånt har jag så jag klarar mig. Kanske du har köpt någon av dessa produkter i standardpack flera gånger, eller har slutat använda den till förmån för någon annan produkt.

Skicka gärna privat meddelande om du har något att erbjuda.
#3 - 8 oktober 2008 15:10
Det är ju själva färgskalorna för att jämföra vattentestfärgen med som jag behöver. För den PDFen innehöll ju inget sådant. Men tack för omtanken.
#4 - 8 oktober 2008 15:16
Nej men pdf filen samt url till jbl innehåller kontakt info till företaget, maila en förfrågan.
#5 - 8 oktober 2008 15:47
Ok, var det så du menade. Fast de vill säkert bara att jag ska köpa standardpacket för att få det hela :-) Får jag inget napp här så kan jag ju kolla med dom.











Annons