Bakgrundsfråga.

#1 - 1 september 2009 19:52
Inom en snart framtid ska jag införskaffa mig en bakgrund att ha filtret bakom. Jag har tittat på två olika som jag gillar. Det ena är BTN mini-amazonas (120X50) och det andra aquaterras amazonasbakgrund. Förstnämnda 2900 :- och sisntnämnda 2150 :- på PWSS. Har inte tagit reda på all fakta om möjligheter till att ha filtreringen bakom dom men det jag undrar är om BTN bakgrunder är 750 :- bättre än Aquarerras?
Kjell Fohrman
Administrator
#2 - 1 september 2009 20:19
Jag har inte sett Aquaterra IRL så jag kan inte avgöra - det är ju också din smak det handlar om.

Dock - oavsett vilket bakgrund man väljer tycker jag att det är viktigt att det finns tillräckligt med utrymme bakom för filter och värmare. Så kolla upp om så är fallet på den bakgrund du väljer.
#3 - 2 september 2009 10:46
Bygg en egen i frigolit, så får du den som du vill ha den :)
Blir mycket biligare också.
Kjell Fohrman
Administrator
#4 - 2 september 2009 12:17
tmatma skrev:
Bygg en egen i frigolit, så får du den som du vill ha den :)

Blir mycket biligare också.

Allt är väl relativt - jag har själv genom åren byggt några bakgrunder i frigolit och tycker uppriktigt sagt att de blivit "skit". Den enda som jag tycker kan bygga riktigt snygga friggobakgrunder är Sune Holm.
Att man får den som man vill ha den är helt fel, man får den som man INTE vill ha den;)

Sedan för att den ens skall bli billigare så krävs det att man värderar sin egen arbetsinsats till 0.
Då köper i varje fall jag hellre en färdig bakgrund, som jag VET hur den kommer att bli och pysslar med något roligare på min fritid.











Annons