Arkiverad tråd – read-only.
Hej hej.
Såg att Kjell hade en bild på ett akvarium med Guldguramis i, och i detta hade han inrett med bamburör. Var kan man få tag på dessa ??? Hur kan man förbereda dem på bästa möjliga sätt att ha i ett akvarie ??
Är det någon speciell sort som man skall använda ?? Hur fäster man dem på bästa möjliga sätt ?? Skall det vara färska eller torkade ??
Vet att det finns ju sånna där "Lucky Bamboo-sticks" som står i glasrör som man kan köpa nuförtiden. Kan man använda sådana ???
Många frågor blir det ju....<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=extra_smilie_aquarium.gif border=0 align=middle><img src=extra_smilie_sun.gif border=0 align=middle>
"Lucky Bamboo-sticks" är väl Dracena, inte bambu? Jag har köpt bambu i blomsteraffären. färsk bambu? Var får du tag på det om du inte köper den i en plantskola? Pinnarna (grässtrå om man ska vara riktigt petig) blir bruna efter ett tag men vad gör det? Har man mycket grus är det bara att sticka ner dem i sanden. Jag har även spänt plast med hål över akvariet samt spikat fast i en planka som jag lade under gruset.
Mvh.
Ola
Hej hej.
Vet inte om det är Dracena men det är mycket möjligt att det är ju.
Skrev bara det namnet som brukar stå på etiketten som är fäst vid de exemplaren som står i butiken.<img src=icon_smile.gif border=0 align=middle>
Ska nog kolla på Akvarielagret också om de har något sådant där.
Eller så får det bli Hortus Växtaffär i Danderyd. Kan ju kolla också på de två blomsterbutikerna som vi har hemma.
Tyckte att det var himskans snygt i alla fall.
Bra tips också hur man kunde fästa dem !! Tack så hemskans mycket. Blir nog till nästa ommöblering i karet.....då det har införskaffats lite flera växter.
<img src=extra_smilie_aquarium.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_goldfish.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_idea.gif border=0 align=middle>
Varför akvarielagret? Bambu är i princip gratis i blomsteraffärer. Att borra hål i en planka och slå ner bambun är nog ännu bättre. Jag kom just ihåg en tredje variant: borra hål i bambun, knyt en fiskelineögla i hålet och fast bambun på nåot som du kan gräva ner. Du kan ju också gjuta små klumpar av cemet längst ner. Du kan göra det i vilken behållare som helst t ex aluminiumen runt värmeljus. Levande bambu/dracena tycker jag inte att du ska använda. Torr håller länge. Vissa lackar för att de ska hålla sig ljusa.
Mvh.
Ola
Aha...man kan alltså köpa i princip vanliga tjocka blomsterpinnar av torr bambu, lacka dem eventuellt för att skydda dem och sedan stoppa ner dem. Va bra !! Ska testa detta.
Varför jag tänkte Akvarielagret var just för att snacka med dem där om hur man eventuellt skulle behöva förbereda pinnarna ju. Men nu vet jag, tack för dina fina tips.
<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=extra_smilie_aquarium.gif border=0 align=middle><img src=extra_smilie_sun.gif border=0 align=middle><img src=extra_smilie_anim_fish1.gif border=0 align=middle>
Mvh
Katharina
Vilken sorts lack skall man använda föresten ???
Akvarielack (från Epotex) eller någon två-komponent golvlack bör fungera.
/Hasse
==================================
http://och.nu/ciklid
Bumpar upp tråden!
Så man behöver inte vara rädd att det finns något giftigt på bambun i blomster affären som kan skada fiskarna?
Nu kan jag inte svära på att det är ofarligt, men om jag personligen ville ha detta i karet så skulle jag inte vara rädd för att använda den föreslagna bambun.
Nu kan jag inte svära på att det är ofarligt, men om jag personligen ville ha detta i karet så skulle jag inte vara rädd för att använda den föreslagna bambun.
Kommer man annars märka symptomen på fiskarna i god tid, så de inte dör?
Den största risken som jag ser det är om bambun börjar ruttna innifrån, och då är det risk att du får nitrit i karet. Så håll koll på detta så ska det säkert inte vara någon fara med bambu i karet.
Bambu är ett hårt material och ihåligt, växer som ogräs där det växer naturligt, så vad det skulle vara besprutat mot har jag svårt att se.
Den största risken som jag ser det är om bambun börjar ruttna innifrån, och då är det risk att du får nitrit i karet. Så håll koll på detta så ska det säkert inte vara någon fara med bambu i karet.
Bambu är ett hårt material och ihåligt, växer som ogräs där det växer naturligt, så vad det skulle vara besprutat mot har jag svårt att se.
Okey, nice.
Nitrit test har jag och använder dagligen, så det ska inte vara något problem. :)
Har idag varit och köpt bambu rör.
Men satan vad dom flyter!
Dom får ligga i akvariumet och flyta nu tills flyt förmågan avtar.
De tar tid kan jag lova, de är som sagt dels ihåliga och dessa håligheter är avdelade med kammare inne i röret, och dels är det trä;).
Ska du ha dem att sjunka den här månaden får du nog göra något åt detta, tex sätta fast dem på en plexiskiva eller liknande.
Det lär ta ett tag innan dom sjunker.
Men va sekunden snabbare då. Eller var jag sekunden långsammare?
Ääh, jag har ingen brådska. ;)
Går det snabbare om man lägger dom i en plåt balja och trycker ner dom med stenar?
Det du kan göra är att försöka få flöde genom bambun, trycka ett långt borr eller liknande genom dem så vattnet kommer åt från båda hållen, både innifrån och utifrån på bambun.
Går alltid att peta in nån tung i håligheten så att dem sjunker.
Det du kan göra är att försöka få flöde genom bambun, trycka ett långt borr eller liknande genom dem så vattnet kommer åt från båda hållen, både innifrån och utifrån på bambun.
Tack så mycket för tipsen, ska testa i morgon!
Tungt i bambun
Väcker tråden igen.
Vad kan man peta in för tungt i bambun så den håller sig kvar och inte flyter upp?
Sand eller liknande är inte fel:).
vad tror ni är bäst för att förhindra att bambun ruttnar...
att borra ur den ordentligt så att vattnet rör på sig inne i bambun eller att "silikona" igen ändatna så att vattnet inte tar sig in lika lätt? :)
Det hjälper inte att silikona igen ändarna, de kommer ganska snart ändå att spricka lite och då är du tillbaka på ruta ett;).
Det bästa isf är nog att vattnet får ett hyffsat fritt flöde genom bambun, och byta ut den när den blir för dålig.
men man gör det ju även svårt för det ruttna att komma ut ;)
Efter ett par månader med bambu i mitt kar tog jag bort det pga förruttnelsen. Mitt kar är täckt och all bambu ovan vatten blev helt möglig och luktade något fruktansvärt. Fiskarna mådde inte sämre men jag tyckte det såg för jävligt ut varje gång jag skulle byta vatten. Har sett i efterhand att vissa silikona biten ovan vatten...