Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Bedöm mitt första akvarium

Arkiverad tråd – read-only.

Fint. ganska najs 3d känsla.
ser väl helt ok ut,snyggt
Jag skulle satt in en bakgrund av något slag... typ en helsvart plansch eller liknande. Annars ser det fint ut.
Håller med Jay Jay, en bakgrund hade varit snyggt. Det enda problemet jag kan se är tigerbarben. Jag tycker om tigerbarb väldigt mycket men dem kan va otroligt aggrissiva mot andra fiskar. Om jag vore dig skulle jag ta dem tillbaka till fiskaffären, annars finns det fara för att dem ger sig på dina andra fiskar.
Med en bakgrund, PMDD och få bort skiten i sanden så tror jag att det kommer bli väldigt snyggt! :d Häftigt inrett, känns djupt! [:-106]

Vad har du för kamera? Om du kan fota utan blixt och med lång slutartid så får du med stämningen på ljuset, men man måste hålla väldigt stilla eller använda stativ. Det blir lätt suddigt. :p
Opus skrev:
Håller med Jay Jay, en bakgrund hade varit snyggt. Det enda problemet jag kan se är tigerbarben. Jag tycker om tigerbarb väldigt mycket men dem kan va otroligt aggrissiva mot andra fiskar. Om jag vore dig skulle jag ta dem tillbaka till fiskaffären, annars finns det fara för att dem ger sig på dina andra fiskar.


köper man fler Tigerbarber, så blir dom mindre aggressiva. i få antal blir dom osäkra och aggressiva. sedan vet jag inte om Platy är i farozonen. värre är det med gurami och sådana fiskar.
Snyggt akvarium! skaffa gödning till växterna och snygga upp det lite som Dahlberg skrev så kommer det se bättre ut.
Tack för de fina kommentarerna!

Faktum är vad jag har set så har inte Tiger Barberna gått till anfall mot någon annan fisk. De har faktiskt bara jagat varandra.
Jag funderar på om det råder järnbrist i akvariet. För att det växer som sattan bara det att växterna inte håller sig särskilt frodiga.
Svart eller blå bakgrund dvs en enkel enfärgad plastskiva eller tygstycke gör underverk!
Helt Ok layout.
Göd med PMDD för att växterna ska blir frodiga och för att undvika alger.
Är det vallisneria du planterat? Den blir väldigt hög och kan behöva flyttas bakåt så småningom och ersättas med lägre förgundsväxter. Men det märker du ju om behovet uppstår.:)
PMDD? Vad innebär de?
Men är det sånt som du måste blanda själv eller är det bara att köpa en flaska PMDD i en zoo butik.
Sen ska man använda Co2 mjäsk blandning ör att det ska bli opptimalt ?
lite lustig färg i bakstycket. annars var det rätt fint mad växter och röttena.
Du borde helt klart sätta dit en mörk bakgrund, fiskarna stressas av ljusa bakgrunder.
ser snyggt ut. med en mörk bakgrund så blir det ännu snyggare:)
Fint inrett. Bra djupkänsla. Håller med ovanstående kommentarer att en svart bakgrund skulle göra susen.
Sen så har du viss algbildning, påbörjan till tofsalger, samt kanske lite kiselalger. Svårt att avgöra.
Tofsalger beror på lite olika saker, men en orsak kan vara instabila CO2nivåer.

Precis som många föreslagit innan rekommenderar jag näring t.ex. pmdd (är inte så komplicerat som det kanske verkar vid första anblick + billigt). Samt att du är pedantisk med dina vattenbyten.
För att säkra upp kan du även skaffa någon snabbväxare i samband med att du börjar göda.

Lycka till!
Man måste inte betala för en bakgrund. Jag tillverkade en bakgrund av en gammal wellpapplåda och billacken till min gamla opel. Den råkade vara mörk vinröd metallic. Det spelar inte så stor roll vilken färg man har bara den är mörk.
Som sagt tack för de fina kommentarerna.
En mörk bakrgrund? Så som en svart planch eller något?
Jag har ingen extra tillförsel av Co2 men det kanske kan bli oljämt ändå. Dock om du tänker på algerna så stod akvariet förut i vardagsrummet med direkt solljus. Nu är det flyttat till hallen utan direkt solljus. Så förhoppningsvis kommer det att göra skillnad.

Sen det där med pmdd... är det något du själv blandar till eller köpes färdigt?

Tack på förhand!

Tillbaka till kategorin












Annons