Fisktjejen skrev:Ja! Hon har fått en kull i månaden i över ett år och aldrig haft problem. Jag har aldrig sett ett dött yngel förut!
Fisktjejen skrev:Hon mår perfekt i övrigt! Liksom alla de andra! Ingen som ens ser lite hängig ut. Denna har varit väldigt tjock och dragit sig undan idag, men jag antog att hon var på G att föda, inte att något var på tok. De döda ynglen är lite större än de brukar vara, vet inte om de har svullnat eller om deras storlek är problemet. Jag har tre superhonor, som är i jättebra hälsa och de föder med bara någon dags mellanrum varje månad. En enda vuxen hane går med dessa tre, så de blir inte jagade mycket heller.
Fisktjejen skrev:Nu lossnade två. Och en tredje är på väg ut. De är döda. Konstigt!
Jag gör nog ett vattenbyte när hon är klar. Jag har ingen pump igång för ett karantänakvarium, annars var det ju en bra ide.