Belysningstid

#1 - 12 september 2002 20:43
Kan man ha en timer så att ljusrampenrampen lyser ett par tre timmar på morgonen, sedan släckt under dagen och tänd igen på kvällen eller skall den vara tänd 10-12 timmar i ett sträck?

#2 - 13 september 2002 06:23
Det går bra att ha tänt under morgonen och sedan under kvällen för fiskarnas del. Hur det funkar för växter vet jag inte.

//Annika

#3 - 13 september 2002 07:12
Jag har ciklider så jag har inga växter.
/Roger

#4 - 13 september 2002 07:47
Blir inte fiskarna förvirrade om man tänder en stund och sen släcker igen?

//Finn

Kjell Fohrman
Administrator
#5 - 13 september 2002 12:54
Hej,
Om det bara är vanligt dagsljus i rummet är det ingen risk att fiskarna blir förvirrade.
Vad gäller växter (även om du inte hade det) så finns det inte heller något bevis för att dessa skulle skadas. Det finns dock olika åsikter vad gäller detta.
Akvaristiska hälsningar
Kjell

#6 - 16 september 2002 10:43
Nån som har tips på hur man kan koppla en dimmer te lysrampen?


#7 - 16 september 2002 10:51
Till normala lysrörsramper krävs specialdimmers som klarar induktiva laster. Det gör inte de vanliga belysningsdimmers som kostar 100-200:-. Priset för dessa dimmers för induktiva laster är mångdubbelt högre.
/Hasse

==================================
http://och.nu/ciklid / http://och.nu/hasse
#8 - 16 september 2002 11:13
Vart kan man köpa dessa?
Lätta att koppla i?

#9 - 16 september 2002 11:46
Jag *tror* att en förutsättning för att kunna ljusreglera lysrör är att de är kopplade till HF-don, vilket normala lysrörsramper inte är. De går på nätspänningens 50Hz. Nån elektriker får gärna rätta mig om jag är ute o cyklar.

Man kan prata med sin lokala el- eller lampbutik. De vet säkert vad man ska välja och vad det kostar och om man kan eller får göra en sådan installation på egen hand.

/Hasse

==================================
http://och.nu/ciklid / http://och.nu/hasse
#10 - 16 september 2002 11:49
Tack, ja ska höra me elhandeln.
Eller kanske min lärare..
Jag går El nämligen..=)












Annons