Arkiverad tråd – read-only.
Detta fann jag när jag googlade lite granna, bedöm själv om det är farlig eller ej. Jag tänkte ha det för botia fiskarna gillar rätt mörk miljö och jag vill ändå ha samma ljus som nu.
Kortfattat, en icke vattenlöslig lera som finns i skåne och tandkräm, troligtvis så är en större del av din kruka som ligger i akvariumet även kaolin. Dock cancerframkallande damm.
"ALUMINIUMSILIKAT - Ett avverkande medel för fristråleblästring. Aluminiumsilikat är ett aggressivt material som används för blästring inom alla områden av korrosionsskydd eller rengöring före ytbehandling. Går även bra att använda på rostfria och ickemagnetiska stål, glas, keramik samt till våtblästring.
Aluminimsilikat är en syntetiskt framtagen mineral som inte innehåller några vattenlösliga beståndsdelar. Beroende på hur det används, går medlet att återanvända"
"Kaolin och aluminiumsilikat som det i stort sett består av är gamla slipmedel i tandkräm. Särskilt det senare ingår ofta i dagens "whitening" tandkrämer, marknadsförda under fantasifulla registrerade varunamn som Polynam® och Alumisil™."
"Leror som går under namnet vitlera eller vit lera behöver inte nödvändigtvis vara kaolinlera men brukar ha hög halt aluminiumsilikat."
"Zeoliter är ett aluminiumsilikat som fäller ur det giftiga aluminiumet vid pH-värden under4,4-6 (kemisterna är oense)."
"Kaolin
Kaolin har bildats genom vittring av den övre gnejsberggrunden med lermineralisering, särskilt lermineralet kaolinit som följd. På många ställen i mellersta Skåne finns också industrimineralet kaolin som är råvara för bl a sanitetsporslin och som "filler" i pappersindustrin. Lermineralerna tillhör kemiskt sett silikat-gruppen, närmare bestämt skikt-silikaterna. Karakteristiskt för lermineralerna är deras ringa kristallstorlek som normalt är < 0,002 mm. Således har kristaller av dessa mineral lerstorlek, därav namnet.
Kaolin, har många handelsnamn: vit bolus, piplera, sigilljord, kaolin, vitlera, porslinslera, vit porslinslera, satinvitt, satinkrita, lerjordssilikat, kiselsyrad lerjord, aluminiumsilikat, vattenhaltigt aluminiumsilikat, hydrerat aluminiumsilikat, Polynam® och Alumisil™.
Sterilt kaolin har använts som kraftigt uttorkande (uppsugande) och sammandragande medel i täckande sårsalvor, ströpulver för sår och fuktiga eksem, i pulverdeodoranter. Idag är det övergivet som sårmedel. Vid 50-talets mitt ansågs det inte längre lämpligt, ens steriliserat, i salva eller ströpulver.
Kaolin fungerar som fysikaliskt skydd I solskydd som hindrar solstrålarna från att nå huden. Kaolin suger även åt sig fett och smuts, särskilt alkaliska ämnen, t. ex. i ansiktsmasker. Förekommer också som milt slipmedel i skrubbande rengöringskrämer. I puder gör kaolin att den tillsatta parfymen lätt sugs upp.
Både kaolinlera och piplera har använts mycket som stoppande (absorberande) medel vid diarré och används så fortfarande. Det rekommenderas inte som diarrémedel till barn eftersom det kan förhindra upptaget av andra ämnen och misstänks vara cancerogent. Som alla fina pulver kan kaolin irritera luftvägarna när det inandas men risk för silikos finns bara vid lång tids inandning av kaolin innehållande kvarts (kiseldioxid)."
"Kaolin
Kaolin, en sedimentär bergart och en slags vit lera med flera användningsområden, bestående av mineralet kaolinit (aluminiumsilikat). Ordet kommer från namnet på byn Gāolǐng, 高岭 (äldre namn: Kaoling) i provinsen Jiangxi i Kina (namnet betyder hög kulle). På denna plats hämtade man lera till den berömda porslinsfabriken i Jingdezhen. Leran kallas även för porslinslera, eftersom dess främsta användningsområde ligger inom tillverkningen av porslin. Man nyttjar även den för tillverkning av finare tegel, inom pappersindustrin (för att skapa en vit och glatt yta), och förr även i mediciner, såsom piller och ströpulver.
Kaolinförekomster finns utöver i Gaoling även i Tyskland, Storbritannien, Frankrike och USA. I Sverige finns kaolin på Ivön i Skåne."
Ja är det giftigt så är mina fiskar imuna mot det. Har kört med aluminiumsilikat ett bra tag nu och fiskarna mår utmärkt. Det enda är att det dammar nå fruktansvärt och kräver både tid och tålamod när man ska tvätta det!
Den svarta rådasand som finns att köpa i akvarieaffärer är oxå aluminiumsilikat, och det funkar i mitt 720 iaf.
Fördelen med att köpa från Biltem är ju helt klart priset. Jag gav 130kr för 25kg! Slå det den som kan!
Ska till biltema så fort jag fått tag i ett akvarium på 200liter+ tänkte jag och köpa sanden. Visst låter det otäckt med aluminium och ett okänt namn som silikat. Fast som det stod så är det igentligen "lera".
Någon som kan ladda upp en bild på lite kemikalie-sand-akvarium?;)
Aluminimsilikat är en syntetiskt framtagen mineral som inte innehåller några vattenlösliga beståndsdelar.
Verkar ju inte vara någon fara då ju.
Verkar ju inte vara någon fara då ju.
Exakt. Aluminiumsilikat är helt ofarligt. Det varken rostar eller löser sig i vatten.
Fördelen med att köpa från Biltem är ju helt klart priset. Jag gav 130kr för 25kg! Slå det den som kan!
Låter ganska dyrt? Vad var det för sand du köpte?
Låter ganska dyrt? Vad var det för sand du köpte?
Biltemas blästersilikat som hela tråden handlar om kanske!? :)
biltemas blästersand kostar 49:- för 25 kg om inte jag har helt fel?
ville jag med ha men suck lååångt till biltema så det blev rådasand från valbo djurmagazin
130? tror jag för 25 kg(har kvitto nånstans:D)
Och Biltemas aluminiumsilikat kostar 129kr för 25kg
För Rådasand ger man ca 50-60kr/25kg i bygghandeln.
Rådasands blästersilikat har jag inte riktigt koll på men lär väl vara motsvarande skillnad som för Biltemas varianter, dvs 130-150kr någonstans för 25kg.
Köpte precis en säck med råda blästersilikat från en akvarieaffär, gav 200:- för 30kg dyrt eller inte så ser den mkt snygg ut iallafall, svart och glimrar lite fint.
Vart hittar man råda återförsäljare i göteborg? Får väl kika på priserna innan man åker till biltema antar jag.
Har hört att man ska aldrig köpa Alminiumsilikat till sina kar då det är direkt farligt att hälla i Alminium som har rakbladsvassa kanter som används till att blästra svets saker med.Inte att ha i vatten som verkar rätt så logiskt faktiskt om man tänker efter då kan man ha rostfritt i karen också,och vad händer med det efter ett tag kan det vara farligt för fisken??då borde det nästan vara billigare att köpa det hos en svets firma i stället spillet tänker jag på då om man nu vill lägga ner skrot i sina akvarium och verkligen återspegla den inhemska naturen som fisken lever i verkligheten för att det nu är lite billigare än RIKTIG sten fri i från metaller.
Aluminium skulle jag heller inte vilja hälla i mitt kar då det blir korrision(oxiderar) precis som på metall (rost) vilket gör att det blandas i vattnet. Däremot om man nu vill ha skrot i karet som aluminium så kan man eloxera det. Då får man en yta som står emot fukt. Skulle dock inte ha detta heller i mitt akvarium. Däremot så icke vattenlöslig lera borde dom ju inte ta skada av om dom nu inte skär sig.
Så, gammal blästersand/glas från mitt jobb med järn, aluminium, mässing, rostfritt och en jävla massa damm skulle jag verkligen inte slänga i. Lite skillnad kanske.
Skulle du ha polystyren i ditt akvarium?
Det är väl nån slags plast har jag för mig vad har det med Silikatet att göra
Det är frigolit, tror det är namnet som skrämmer människor. Skulle det bara heta blästersand så skulle ingen bry sig. I mat heter det E559 om jag inte minns fel.
Varkar så märkigt bara att det skulle vara gjort av plast bara?
Oj nej, nu missförstod du mig. Det är polystyren som är plast....frigolit. Men jag vill ju hellre höra ordet plast/frigolit om jag ska ha det till ett akvarium eller kanske tugga i mig lite.
Skulle aluminiumsilikat heta blästersand skulle ingen reagera som sagt. Hoppas du fattar vad jag menar nu.
Det finns ingenting som säger att aluminium skulle läcka ut i vattnet bara för att man använder aluminiumsilikat som bottensubstrat. Jag vet inte hur pass starkt bundet aluminiumet är till silikaten men som tidigare antytts så verkar ju föreningen vara relativt stabil.
En annan sak som också kommenterats är att aluminium oxiderar snabbt. Det stämmer bra för ren aluminium, men hur är det för aluminiumsilikat? Man kan inte likställa användandet av aluminiumsilikat med att lägga ner en aluminiumplåt i akvariet. Dessutom är aluminiumoxid en mycket stabil förening. Tack vare att aluminium oxiderar så snabbt, och att oxiden är mycket stabil, så är aluminiumplåt ett mycket hållbart material för takbeläggning på byggnader.
Jag ville bara ploblematisera frågan lite eftersom jag känner att det är många farhågor och spekulationer i omlopp.
Biltemas blästersilikat som hela tråden handlar om kanske!? :)
Vart osäker då svart sand nämndes i inlägget innan ditt, men ok. :)
Vart osäker då svart sand nämndes i inlägget innan ditt, men ok. :)
Ursäkta att jag drygade mig. :)
Fördelen med att köpa från Biltem är ju helt klart priset. Jag gav 130kr för 25kg! Slå det den som kan!
Kan ju aldrig stämma, blästersand i 25 kilos påse kostar 49:90 kr på Biltema...
Men varför skulle man vilja ha aluminumsilikat i sitt akvarium :confused:
TurboAnimal, du missuppfattar det. Vanlig blästersand kostar som du säger 50 spänn, medan aluminiumsilikat, som det pratas om här, kostar 129kr/25kg.
TurboAnimal, du missuppfattar det. Vanlig blästersand kostar som du säger 50 spänn, medan aluminiumsilikat, som det pratas om här, kostar 129kr/25kg.
Möjligt, men varför skulle man vilja ha aluminiumsilikat i sitt akvarium :confused:
Möjligt, men varför skulle man vilja ha aluminiumsilikat i sitt akvarium :confused:
En relevant fråga. En lika relevant fråga skulle kunna vara, varför skulle man inte vilja ha aluminiumsilikat i sitt akvarium?
Det är väl en utseendefråga, och där finns det olika tycke och smak.
Det är väl en utseendefråga, och där finns det olika tycke och smak.
Släng upp nån länk eller bild där man kan se hur det blir med aluminumsilkat :)
Det är faktiskt ganska snyggt jag har det själv i ett av mina kar och jag har inga problem med det. tvärtom, det är ett av mina bäst fungerande kar.
Släng upp nån länk eller bild där man kan se hur det blir med aluminumsilkat :)
Ja det skulle verkligen vara kul att se! Någon som har en bild?
Släng upp nån länk eller bild där man kan se hur det blir med aluminumsilkat :)
Jag har tyvärr ingen bild själv, men det måste finnas någon här på zoopet som kan bistå med det. Aluminiumsilikat säljs ju i var och varannan akvariebutik.
kan det vara detta ni menar?
http://www.biltema.se/products/product.asp?iItemId=80616
vilken storlek är det på kornen?
kan det vara detta ni menar?
http://www.biltema.se/products/product.asp?iItemId=80616
vilken storlek är det på kornen?
Men hallå ... vi ville ha en länk till ett akvarium med sånt i ... :D ;)
Det bör väl finnas massvis av bilder här på zoopet. Svart blästersand finns ju i var och varannan akvariebutik, så det bör ju även finnas i akvarierna ute i stugorna. Har ni verkligen testat att söka på zoopet och google?