Bladlöss funkar de som fiskfoder?

#1 - 5 september 2018 14:54
Upptäckte att mina balkongväxter blivit rikligt invaderade av bladlöss och kom då på tanken att jag kanske kunde ha lite nytta av dom genom att mata fiskarna med dom.

Är bladlöss lämpligt foder till fiskar som supplement till annat? De fiskar jag hade i åtanke är neonregnbåge, zebrafisk och koppartetra. :)
Kjell Fohrman
Administrator
#2 - 6 september 2018 07:34
Har absolut ingen erfarenhet av att mata med bladlöss, men jag har svårt att tro att de inte skulle duga till fiskmat.
#3 - 7 september 2018 06:05
Jag försökte för länge sedan att mata med bladlöss men det var inte så populärt. Dom flyter riktigt bra och sprattlar inte tillräckligt lockade tydligen. Intressant är dock en diskussion nyligen om svårodlade bilbukar där Åke Westlund (enligt tråden i svenskodlad akvariefisk/facebook) fick lek av dessa i ett försummat akvarium med mycket bladlöss.











Annons