Arkiverad tråd – read-only.
Håller på att få ett nervbryt på mina (billiga) lyrörsramper från Kjell o co. De brummar helt hysteriskt högt! Någon som har tips på hur få dem tystare?
säker på att det inte är vibrationer från pumpen som får rampen att vibrera?
säker på att det inte är vibrationer från pumpen som får rampen att vibrera?
Ja....
lägg en gummilist mellan rampen o karet
är resonans som blir av nån anledning har samma problem jag
Går det att få dem tysta dem brummar väl alltid någon brummar lite högra andra lite lägre det är väl inte vibrationerna som gör det dem brummar alltid väl.Eller har jag fel för mig det är väl förbräningen i rören som hörs
Förbränns det i lysrören?
Förbränns det i lysrören?
Det är väl gasen som förbränns sakta men säkert i rören tills dem slut och man köper nya..Tror jag i alla fall:D det är det som hörs
Det som oftast brummar är vibrationer som skapas i ballasten / drivdonet, om man kan förändra fastsättningen av det så försvinner problemet.
Ett sätt att prova är att lossa den och sätta något mjukt bakom som man spänner den mot (obs! måste tåla hög värme!).
Det kan ju inte brinna i rören syret borde ju ta slut fort.Men en slags reaktion tror jag på;)
Det som händer i ett ljusrör är en urladdning liknande en blixt som upprepas 50ggr / sek och det finns inte luft eller syre i rören utan någon form av ädelgas.
Mer för den informationshungrige:
http://en.wikipedia.org/wiki/Fluorescent_lamp
Lysrören sitter inte i kontakt med akvariet, utan fastsatt i hyllan ovanpå. Jag får för mig att det är drosseln eller något som brummar. Ibland kan jag dämpa ljudet genom att klämma på dem, men ljudet försvinner aldrig helt.
Om man ska bli av med det till 100% får man byta till en elektronisk dito, de elektroniska varianterna jobbar med frekvenser som ligger över det hörbara området.
Annars är det "mjuk"upphängning" som gäller
Byt drosseln, låter onekligen som att den har gjort sitt.
Nja, "gjort sitt" är inte vad det handlar om. Ljudet som uppstår går att härledas till frekvensen i nätspänningen, dvs 50Hz med eventuella övertoner.