Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

co2 i sidofack

Arkiverad tråd – read-only.

om jag placerar min co2pump i ett av sidofacken på akvariet (som är avsett för vanlig pump egentligen.) KOmmer den co2 som pumpen pumpar ut att nå resten av akvariet eller måste jag ha den inne i ?
hej o välkomen!

hmm jag förstår inte riktigt hur du menar? sidofack?
det är sidofack i mitt väggakvarium som är till för pump mm
2 hål, ett stort ner till insug, där sitter filtret. ett mindre uppe som pumpen använder sig av.
blev du något smartare?
kommer du ta bort det vanliga filtret då eller? men ja det räcker ut i hela karet om vattnet cirkulerar. jag har min c02 genom en vanlig citronträbit som bubblar fint längst bak i karet så jag slipper se alla fula bubblor. o det funkar utmärkt. gasen löses upp i vattnet o cirkulerar runt så det är nog inga problem ska du se.
Kanske en dum fråga, men vad är en co2pump? Hänger inte riktigt med där...
jag antog direkt att han tagit ett gammalt pumphuvvud eller så o låter slangen gå in precis under så att gasen slås sönder innan den åker ut i karet. men det kanske är helt fel ?!
Min tanke med, men det är bäst att veta...:p
japp. bara att vänta på att TS svarar.

kanske kan lägga upp en bild på hur det ser ut?


en sån här mojäng har jag
men co2ppumpen är i samma fack som vanliga pumpen så då borde ju min vanliga pump blåsa ut co2 till resten av karet.

filtret måste vara kvar annars så sticker mina snäckor/räkor in där
http://www.guldfisken.se/beta/catalog/co2kit-energy-professional-p-4221?osCsid=fe3f6353a4af5aa5281d6138a898845e
länk kanske är bra =)
Det låter på beskrivningen som det ska funka, men det är svårt att avgöra till 100 då man inte vet hur facket och karet är byggt:).
Bilagor
får både det vanliga filtret ( pumpen) o co2 plats så är det väl inga problem. som sagt det behöver inte blåsa ut co2 över hela karet. bara vattnet cirkulerar så.
Bilagor
jajamensan allt får plats i samma fack.
Tack jag provar
Nu slipper jag se skiten =)

Tillbaka till kategorin












Annons