Kan man dosera små mängder bikarbonat dagligen eller i alla fall flera gånger i veckan utan att riskera amoniak?
Ja det borde gå, jag har undersökt hur mycket man borde tillsätta per dag men inte hittat någon referens - dessutom tror jag det är bättre om du isåfall bara kör en KH-boost iom varje vattenbyte så KH:t alltid är detsamma fast högre. Så du kan ju testa att lägga dig på typ 4 i KH till nästa vattenbyte.
Du kommer inte se att KH:t går ner när växterna knaprar bikarbonat eftersom dom lämnar ifrån sig vanligt karbonat som får KH:t att vara detsamma, så det blir ett stort mått av känsla man får gå på.
Ammoniak riskerar du bara om du har ammonium i akvariet, dvs om växterna dör och bottnen/filtret är dött. Har du ammonium i akvariet så skulle du isåfall även ha en fin algodling i akvariet vilket jag inte tror att du har. Är växterna glada och du har ett fungerande biologiskt filter så finns det inget ammonium som kan gå över till ammoniak.