Ska försöka göra en lång historia kort...
Vi startade upp ett nytt 160 liters kar för 6 dagar sedan. Då hade vi monterat dit en Btn-bakgrund ca. 10 dagar tidigare. Jag använde svart akvariesilicon. Vi sköljde av detta ordentligt med en slang, innan vi fyllde på med nytt grus.
Gruset hade vi sköljt innan vi la ner det i akvariet. Vi fyllde sedan på med vatten. Filtrering och cirkulation verkar ej vara nåt problem. Möjligtvis har jag ett överdimensionerat innerfilter (aquael 1000) till akvarievolym 250-350 liter, men eftersom det är reglerbart och jag stryper det ganska duktigt borde det funka !?
Problemet är nu att: Det är som en dimma/dis i akvariet...vattnet närmast glaset typ 5 cm in är klart och fint, men sen är den som en stor kub av dimma...inte nån tät "dimma" men ändå, nåt som gör att vattnet inte ser kristallklart ut.
Vad beror detta på ? Vad ska jag göra ? Ett 100 %-vattenbyte ?
Snmälla kom med nåt bra tips !
