Jag hoppas det är någon som har lust att svara på en fråga till.
Jag är rätt ny på det här med diskus och läser allt jag kan få tag på i ämnet och försöker göra så rätt som möjligt.
När jag köpte fiskarna var jag inte påläst så jag kan erkänna att jag inte tittade på fiskarna så noga som jag nu fattat att man ska göra.
Både på färger former och hur dom är i hullet och sätt samt hur dom äter.
Alla mina diskusar förutom en äter glatt och är i framkant av akvariumet när man sitter där och tittar förutom en.
Den har fått namnet mini för den är så liten.
Dom var tre som var i samma storlek när jag köpte dom men dom har vuxit ifrån och är större än den nu.
Dom är rätt unga än typ snusdosa.
Den har kommit fram och varit pigg när man matat med mygglarver men vägrat all annan föda. Hon har hela tiden varit benig och smal över pannan och rätt färglös och mörk över fenorna.
Jag flyttade fiskarna i förra veckan till det nya akvariumet då jag var lite orolig för en av dom andra när den flämtade rätt kraftigt men allt ser bra ut på alla fiskar nu förutom på den här lilla som har matvägrat hela dagen.
Hon står stilla uppe i ett hörn och ser hängig ut.
Kan det ha varit fel på den här fisken hela tiden eller vad kan det bero på?
Alla andra är pigga nyfikna och ät glada!!
HOn är inte jagad eller retad av någon annan fisk.
Kan det vara klokt att sätta henne i det gamla akvariumet och förska mata enbart denna?
Jag har det fortfarande igång med ett par små malar i.
