Vad jag har hört så finns dessa parasiter latent i kroppen på diskus, och inte så mycket att göra något åt. Händer det något i karet så är det då risk att sjukdomen bryter ut och då får man medicinera. Man kan även medicinera i förebyggande syfte så att det aldrig hinner bryta ut, men då är nakna kar att föredra då medicinen slår ut bakterierna i karet.
Att röda mygg kan ha skit med sig redan från början är kanske mer eller mindre allmänt känt, och det är nog ingen nackdel att skippa denna föda, och inte heller av den anledningen att det är mest vatten och inte mycket näring i det fodret.
Den enda gången jag använder röda mygg är när fisk inte är riktigt på hugget så man får igång matlusten och då även kan se om de matvägrar. Äter de inte röda mygg så är det något som är galet;).