Arkiverad tråd – read-only.
Hej. Igår köpte jag en diskus, hade tänkt köpa 2 men de hade bara 2 kvar och sa att dom bråkade med varandra, så vi tog bara en. Idag åkte vi och köpte en kompis åt diskusen...dom har varit tillsammans en halv timme.
Disco (den som vi köpte igår) simmar bara runt pumpen men när Pop (den som vi köpte idag) närmar sig pumpen så jagar Disco bort han:(...vad ska man öra för att få dom sams och för att få dom att lämna pumpen och simma ut i vårt 200 liters kar.
Skänk ena diskusen till mig:D
Skämt o sido...ge dem tid att vänja sig.
Ett råd är att man inte har någon inredning alls i akvariet iallafall i första början...
Sen är ju dessvärre diskus en stimfisk i ungålder...så man ska helst ha en del typ 5-7fiskar...
Hur stora är de?
små
dom är bara 5-6 cm! Nu börjar dom bli sams men dom vågar sig sällan bort från pumpen:(
Då säger jag bara en sak, skaffa fler:)!
Håller med ansjo----skaffa flera....ungdjur av diskus är stimbildande.
Som de andra säger så är det för lite med fisk för att de över huvud taget skall trivas.De är dömda till bli sjuka.stress framkallar det mesta och det visar de nu genom att gömma sig bakom pumpen.Gå och titta efter ett några polare till dem, 5-6 st till att börja med.