Div. frågor från nybörjare

#1 - 14 januari 2009 11:08
Jag har haft igång mitt saltvattensakvarie i ca 6-7 veckor nu
och min levande sten och även viss sten på botten har en hel del
med gröna alger.
Vad är effektivast för att få bort detta?

Jag har ett Red Sea Max 130L! I det facket där cirkulationspumparna
sitter undrar jag hur högt vattennivån skall vara där inne?
Någon gång har det hänt att pumparna har sprutat in väldigt mycket
bubblor.

/Vincent
#2 - 14 januari 2009 11:57
Bilder är att föredra.
#3 - 14 januari 2009 14:22
Ang bubblorna som sprutas in kan det bero på om du har täppt till så det inte kommer till något vatten till bakfacket om du förstår vad jag menar.
#4 - 15 januari 2009 09:00
Bästa sättet mot alger är en bra mängd ljus och en städpatrull, och nånting som konkurrerar ut algerna.
#5 - 15 januari 2009 09:07
Näringsbegränsning i form av fosfatremover är också bra.
#6 - 28 januari 2009 05:54
Att bubblor kommer behöver inte vara något fel du gjort utan ett litet fel på RSM 130s pumpar.För att fixa detta plocka ur pumparna och sära på dom.När du delat av dom kan du limma ihop delarna detta gör att du inte kommer att kunna byta impeller som behövs inom en framtid vet ej hur långe dock.Själv så köper jag nya pumpar eftersom jag vill ha kraftigare i mitt RSM.

Vattnet i karet har jag upp kanten där glaset möter plastkanten och i sumpen ja svårt att säga men du ska ju ha en nivåskilnad på ett par Cm för att få en fin ytavrinning ner i sumpen.Jag har gallret till ytavrinningen halvvägs upp detta får man ställa in eftersom det dunstar osv.vattnet ska ligga runt 1.5-2Cm under toppen på pumparnas huvud.

Att du har mycket gröna alger beror nog på att du har för lite städare tex turbo sniglar och eremiter.Jag sattsar på runt 15-20 turbosniglar och 3-5 eremiter och ev en sjöhare.

Vad har du för liv i karet nu?
#7 - 2 februari 2009 14:14
Vattennivån!

Bonzor!

Jag får inte upp vattennivån i facket där cirkulationspumparna sitter,
den blir inte högre än i nivå med munstyckena.
Jag förstår inte varför?

MVH
Vincent











Annons