Jag är nyss hemkommen från Bulgarien. Jag och min son besökte där ett Terrarium som ligger i Primorski Park i staden Varna.
Vi fick båda en chock när vi såg hur djuren hölls där. Visserligen vet jag inget om hur tillexempel sköldpaddor bör ha det men mitt sunda förnuft säger mej att de åtminstone borde ha en landdel att krypa upp på och att de borde kunna vända sig.
Har jag fel? På bilderna som jag tog på terrariet kan ni se hur några av djuren hade det. Håller ni med om att de lever under bedrövliga förhållanden?
Vi lovade varandra att försöka hjälpa dessa stackars djur när vi kom hem till Sverige. Men vi vet inte vart vi ska vända oss för att kunna påverka på bästa sätt. Finns det någon som har en bra idé?
Bilder, tagna av mej (sprid dem gärna i syfte att hjälpa dessa djur):
[ATTACH]3880[/ATTACH]
[ATTACH]3881[/ATTACH]
[ATTACH]3882[/ATTACH]
[ATTACH]3883[/ATTACH]
[ATTACH]3884[/ATTACH]
