Arkiverad tråd – read-only.
Hej, jag har haft två black mollys i ca en vecka och det funkade utmärkt tillsammans med guldfiskarna. men idag var jag inne och köpte två st mollys till. dom två jag köpte idag följer efter guldfiskarna och biter dom i stjärtfenan hela tiden :( jag vet itne va jag ska göra. testade att fånga upp dom men det är omöjligt! dom är så jäkla snabba och så ser alla nästan likadana ut.
HJÄLP DÅ! Dom är jättetaskiga mot guldfiskarna och malen :( biter dom hela tiden!...
avliva dem , köp ett till akvarium, sälj dem låt dem bita av fenorna..... det e bara och välja
Om du har dom i ett så litet akvarium (112 L) som det står är det ju väldigt trångt för dem, 3 guldfiskar är bara det förmycket i det lilla akvariet, det kanske ger extra aggressioner.
bestämmt mig för att göra mig av med dom... men dom är OMÖJLIGA att fånga!!!!!
Det är guldfiskarna du borde göra dig av med..
Tappa ur en del vatten och använd 2 håvar.
Så, nu harjag avlivat dom två nya jag köpt idag... men jag har kvar två st... dom är så snälla så... dom göra ingenting.... konstigt :S
nä, guldfiskarna är så fina å snälla....
Men dom blir förstora för akvariet..
Blanda inte kallvattenfiskar med tropiska fiskar.
Jag förstår inte varför man ska köpa fler fiskar hela tiden.
Blanda inte kallvattenfiskar med tropiska fiskar.
Jag förstår inte varför man ska köpa fler fiskar hela tiden.
Håller med kramfors, detta kommer ju hända hela tiden om du inte inser att akvariet är för litet och att du gjort felval vad det gäller fisk.. Hoppas ändå att det ordnar sig för dig till slut när du har insett detta..