Finns många olika dvärgciklider som har olika beteenden. Sen beror det lite på om du vill dra upp yngel eller inte. Men en vanlig kombo med dvärgciklider är ex ett stim tetror, någon sorts mal och ett stim pansarmalar.
Ja, jag har ju inte tänkt så långt på saken ännu att jag funderar över speciella sorter. Stresståligheten är, såvitt jag förstod, ganska allmängiltig så det var därför jag tog upp den.
Tetror och malar är väl alltid ett säkert kort men.. Tja, kanske får forska lite mera och hitta något roligare än neon/kardinal :)
Du kan väl princip välja vilken tetra som helst som passar in storleksmässigt och vattenvärde mässigt. Jag har rödmunnstetror med dvärgar i ett kar. Grejen med rödmunnarna är dock att de ser till att ynglen aldrig när vuxen storlek. Bara att kolla runt på ex http://www.zoopet.com/fiskar/fisk_grupp_resultat.php?GRUPP=Tetror%20och%20tetraliknande&ORDNING=all och leta upp någon som er fin ut.
Om allt går som planerat kommer det ett 250l-kar till lägenheten ikväll. Farligt att surfa på blocket..
Så nu blev ju hela ciklidfrågan lite mer aktuell.
Förutom ciklider så funderar på sorgmanteltetra i ett lagom stort stim och sen ett gäng corydoras. Samt lite otosar för att hålla bort alger.
Fast att välja tetra känns nästan lika svårt, blir ju ett stort stim såna och man vill ju ha nån fin rackare.
"de e mycke nu"
Christer5
#6
Ser att du tycker Kardinaltetra är tråkig men ett stim är alltid väldigt vackert och trevligt.
ja har apisto och vinkeltetra å det funkar utan problem. dock blire ju inga överlevande yngel från cikliderna då tetrorna är rätt duktiga på att käka dom.
sen håller ja på att koppa in några fjärilsciklider just i detta nu.
Är det förresten en allmän egenskap hos lite större tetror att de käkar upp ynglen? Inte för att jag väl tänkt börja odla fram såna men.. Bra att veta :)
ja alltså, dom flesta tetror äter ju kött, å yngel är ju kött. så är inte föräldrar släkt med rambo å chuck norris så lär ynglen bli mat åt andra fiskar.