Dvärggurami + skumbo

#1 - 25 februari 2009 17:35
mina dvärggurami har yggt skumbo och kanske att det är rom där också men jag undrar hur jag ska göra med det för att det ska klara sig
och jag har bara dom i akvariet + 2 malar, ska jag ta ut malarna (eventuellt guramisarna)
#2 - 25 februari 2009 21:12
nope dom vaktar ju skumbot...
har du starkt filter???
#3 - 26 februari 2009 15:52
Nej inte speciellt, kanske att ynglena inte klarar av det sen
#4 - 26 februari 2009 16:03
mina dvärggurami har yggt skumbo och kanske att det är rom där också men jag undrar hur jag ska göra med det för att det ska klara sig

och jag har bara dom i akvariet + 2 malar, ska jag ta ut malarna (eventuellt guramisarna)


när ynglen blir frissimmande så blir dom uppätna av sina föräldrar.

malarna äter inte ynglen.

det du kan göra är att skaffa ett kar eller en plastlåda på 1-3L, som du häller i rommen/ynglen i, använd alltid vatten från föräldrarnas kar.

när sedan ynglen kommer så är dom MYCKET små. och dom får du sedan mata med toffeldjur eller andra små infusordjur

http://www.akvariefisk.com/sot/mat/yngel.php
#5 - 26 februari 2009 16:12
Ska jag göra en egen infusoria odling eller vad menar du
#6 - 26 februari 2009 16:49
Ska jag göra en egen infusoria odling eller vad menar du


dom klarar bara av att äta mycket små djur. så det är ju bra att du provar att göra en sådan odling.

du kan också köpa Liquifry (finns att köpa på dom flesta djuraffärer eller akvarieaffärer) som hjälper till att starta en sådan odling. Liquifry heller du några droppar direkt där du har ynglena. infusori odling gör du i en annan behållare (gräs och bananskal ska ge mest sådana djur), ta akvarievatten och ev några droppar av Liquifry och så i med hö eller nåt likande ja somd rä står på sidan.
#7 - 26 februari 2009 16:58
Ok men det ska ju komma yngel först
#8 - 26 februari 2009 17:11
och det ska också komma mat till dom som måste bildas och det bildas ju inte över en dag. yngel ''kan'' dö snabbt efter dom har förbrukat sin gulsäck därefter behöver dom äta direkt.
#9 - 26 februari 2009 18:11
Hur lång tid tar det för dom att förbruka sin gulsäck
#10 - 26 februari 2009 18:18
det vet jag inte. när jag odlar Makropod,Kampfisk,Gurami så har jag alltid foder att ge dom direkt när dom är frisimmande. sedan varierar det nog för olika fisk arter hur länge ynglena klarar sig.
#11 - 28 februari 2009 17:01
Hur lång tid tar det innan dom blir frisimmande
Romen kläcktes idag eller igår men dom är i ytan bland bladen och det ser ut som om dom simmar fram och tillbaka.











Annons