Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Easycarbo dödade posthorns snäcka

Arkiverad tråd – read-only.

Hur giftig är EC egentligen? Råkade dosera EC på en posthorns snäcka som satt längst upp i kanten på akvariet (under vattenytan). Den föll ner till botten och dog omedelbart efter att ha fått det över sig.

En stor okoncentrerad mängd på samma gång men det vittnar om hur giftigt EC verkar vara.
EC är mycket giftig för snäckor och vissa alger, inte särskilt giftig för fisk, och endast svagt giftigt för räkor. I rekommenderad dos är det ofarligt även för snäckor.
Förvånad av att det tog kol på snäckan så otroligt snabbt.
Kör enkeldos EC i bla räkbaljan där jag håller amano, white pearl, gula äppelsnäckor, sebrasnäckor och ett envist gäng med anentome som jag varje dag plockar och matar praktbotierna med, tillsätter EC uppblandat med några deciliter vatten direkt på morgonen och upplever inga problem, hur doserar du?
Full dos rakt ner i karen och undvika att något levande får det över sig. Oftast så doserar jag på eftermiddagen.
kanske dax att se över dom rutinerna då eller?
r

Man får se upp vad man doserar det på. Annars så verkar det inte vara problem med maxdos i ett tätt planterat kar.

Tillbaka till kategorin












Annons