Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Ekgrenar i akvarium

Arkiverad tråd – read-only.

Som rubriken lyder har jag försökt mig på att ha vanliga ekgrena i mitt akvarium.
För ca två veckor sedan var jag ute och letade upp tre döda och torra ekgrenar. Jag la dessa i blöt i en tunna efter jag hade sågat till dom i rätt längd. Där fick dom ligga i fem dagar. Dom flöt lika bra som innan men skiten, alger och mossor hade löst upp sig bra. Jag var väldigt noga med att få bort allt som var lössittande. Jag använde en vanlig diskborste. Sen kom det svåra, att få dom att stanna under ytan i akvariet. Jag klämde dom under den stora mangroveroten och upp mot listen som finns över glaset på juwelkaret. Det är först nu det har börjat flytta på sig då en av grenarna har börjat sjunka.
Sammanfatningsvis, mycket jobb men det blev rätt bra och diskusarna gillar det. Kommentera gärna bilderna.
http://www.flickr.com/photos/7308753@N08/
tjusigt! :)

se bara till så de inte flyger upp o förstör något på vägen upp
jättetjusigt, men får man fråga en sak, hur ser en ek ut??
sök på google?
riktigt najs faktist;). Grenarna har inte utsöndrat något eller?
går det lika bra att ta lönngrenar och löv?
wicked1 skrev:
riktigt najs faktist;). Grenarna har inte utsöndrat något eller?

Tack tack. Nej dom utsöndrar inget giftigt för fiskarna. Jag har inte sett något speciellt med diskusarna iallafall. Vattnet blir ju lite brunfärgat men det är ju bara bra när man har diskus
måste fråga om någon här vet om man kan ha äppel träds grenar i akvarie?
Fredde L skrev:
Tack tack. Nej dom utsöndrar inget giftigt för fiskarna. Jag har inte sett något speciellt med diskusarna iallafall. Vattnet blir ju lite brunfärgat men det är ju bara bra när man har diskus



brunfärgat blir det av alla grenar å rötter man slänger i så de e nog inte så konstigt:)
får du inte galvsyra i vattnet?

kanske bara blir av färska ... men snygt blev det .... synd att man inte kan köra rötter med malawi
det kan man visst de mayday
Ser snyggt ut och bra att det har funkat då jag själv har fundrat på att ha massor med ek i ett blivande SA akvarium:) Det är igen bark kvar på dina grenar va?
Nej det är ingen bark kvar på grenarna. Jag tog bara så gammla grenar att barken lätt gick att ta bort. Det är ju fördelen med ek, att grenar ligger kvar länge ute i naturen och barken torkar bort och kvar blir bara en gren som är snygg för akvariebruk. Den snyggaste av grenarna jag tog var en riktigt gammal gren som jag fick bryta loss ved på som var murken. Imitten var den hård.
rigtigt snyggt
Richard.R skrev:
det kan man visst de mayday


Klart du kan men då måste du ju hela tiden motvärka Ph sänkningarna med bikarbonat/buffert ,,,


Som sagt allt går men frågan är om det är rätt
Har plockat massor till mina kar har kokat dem innan hur snyggt som helst.
Va snygt !
Jag har skickat lillasyster att plocka ekgrenar, här där jag bor finns inte så många ekar. Hos henne växer några riktiga jättar.
snyggt! =) Funderar på att leta reda på någon snygg bit Al eller Ek, men jag tror än så längre jag väntar lite till =) får se, men ditt blev snyggt!
stene skrev:
Har plockat massor till mina kar har kokat dem innan hur snyggt som helst.
Har du skrivit nån kokbok eller recept ? ;)
Har du skrivit nån kokbok eller recept ? ;)
Det skulle vara i så fall dem är plockad i en kall gammal bäck med mycket bäck öring:)

Tillbaka till kategorin












Annons