elaka oförstående partners

#1 - 13 januari 2003 01:18
Nejdå!! Riktigt så oförstående är väl inte min flickvän, jag märker att hon brukar läsa mina inlägg här. Kanske skulle det finnas ytterligare en ämnesavdelning för dem som inte uppskattar vår hobby :)

Så nytt förslag på ämneskategori: "Vi som hatar akvarier".

Citat från min flickvän efter att ha traskat 1 timme i kylan och letat akvariebutiker (vi hade gått i 15 minusgrader från "Akvarietjänst" till "Fisk och Fiskar" i malmö)

JAG HATAR DIN HOBBY OCH DINA AKVARIER

.-.-.-.-.-Peter...
Bilagor:
#2 - 13 januari 2003 01:53
Jag tycker jag känner igen vissa tendenser där, fast så har hsb aldrig sagt men han brukar gny lite "måste vi in här i dag igen"
och ändå var det han som ville ha akvarium från början ju<img src=extra_smiley_irked.gif border=0 align=middle>


Eva
"som vill starta upp sitt 250 liters nu"
#3 - 13 januari 2003 05:19
Jag förstår inte heller varför det kan vara så svårt att inse att akvariehobbyn givetvis måste prioriteras högre än nya kläder till barnen, besök hos släktingar, nya krukväxter, osv... <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

mvh
/Hasse
#4 - 13 januari 2003 06:17
Känner igen det där, men min fru har börjat svänga om så smått.
I lördags putsade hon framrutorna på akvarierna!

<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

"Håll rutan ren"
/Peter
http://akvarium.mirrorz.com
#5 - 13 januari 2003 06:36
Min fru är inget problem, vi kan gå i timmar i akvarieaffärer, problemet är ungarna. Våran 4-åring har gått så långt att han börjar protestera redan på väg in i butiken, våran 7-åring tycker det är roligt ända tills vi börjar diskutera saker med affärsinnehavarna. Då löper han också amok!
Därför tycker jag att alla akvariebutiker med självrespekt skall ha en lego-hörna eller en video med tecknad film. Det kanske skulle vara användbart för dig också Rosa?

// Magnus
#6 - 13 januari 2003 06:54
Min tjej påstår att hon inte är intreserad men jag vet att hon brukar sitta och svata på frågor på Lunarstorms diskusavdelining.

Hon tycker att varje gång vi är i en djuraffär så har vi varit där i tusen år. Hon tänker inte på att jag brukar måsta följa med i kläd och sko aääfrer och det tar hela dagen. Hon motiverar det med att det inte är samma affärer men jag tycker de har ungefär lika dana grejer.


//Jonas
#7 - 13 januari 2003 07:05
Det har hänt att min sambo har tröttnat, lämnat
butiken och gått och satt sig i bilen.
En gång satt hon och sov i bilen när jag kom tillbaka!

/Hank
#8 - 13 januari 2003 07:54
<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>citat:<hr height=1 noshade id=quote>
I lördags putsade hon framrutorna på akvarierna!
<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>
Är du säker på att hon inte använde giftig fönsterputs som hon "råkade" spilla lite av i vattnet?... <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
mvh
/Hasse
#9 - 13 januari 2003 08:17
He he... HUGA! det får jag verkligen inte hoppas.....<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

"Håll rutan ren"
/Peter
http://akvarium.mirrorz.com
#10 - 13 januari 2003 08:38
Har ingen partner som är oförstående men väl väldigt oförstående kompisar. Det har gått så långt att de har kallat mig besatt...
Förstår inte varför, bara för att jag har zoopet som startsida, surfar runt på nätet minst massor med timmar varje dag på olika fisk/akvariesidor och har digitalkameran redo i vardagsrummet ifall mina sniglar/grodor/fiskar skulle göra nå't kul :)



M.V.H Ann-Charlotte <img src=extra_smiley_slug.gif border=0 align=middle>
#11 - 13 januari 2003 08:43
Har sagt det till min sambo....att håller han på med sin hobby kameror...så kan han inte säga ett pip om min hobby..akvarier.
Då "pep" han något om att akvarier tar ju mera plats....varav jag kontrade med att är det på det sättet så kan han se sig i månen efter egen vrå med mörkerhörna för framkallning av de egna bilderna !!
Ett givande och tagande alltså.
Han har visat vissa "tendenser" till att försöka att få mig att vänta lite med införskaffandet av det stora karet á ca 300 liter.
Tssssst....
Ska vänta tills det att taket är färdigmålat...man vill ju inte riskera något.....*flinar*
#12 - 13 januari 2003 08:44
Scenario: Han ringer, frågar vad jag gör.
"Jag håller på med vattenbyten och sånt"

"Kan jag komma över?"

"Visst, gör det du."

Han sitter i soffan och ser bortkommen och ynklig ut:
"Du gillar verkligen att hålla på med dom där akvarierna du va?"

Vad säjer man? "Nej, jag sitter hellre i soffan och slappar med dej"
eller "Om det inte passar herrn så kan du sticka härifrån"

Jag sa helt enkelt "JA-A det gör jag"

*~~~CL~~~*
#13 - 13 januari 2003 08:51
Hemma har vi en sorts "terrorbalans". Jag köper akvarieprylar och maken köper dataprylar och spel. Mina grejer tar dock störst plats <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

//Annika
#14 - 13 januari 2003 09:39
Hej!

Jag och min fru snackade om att jag skulle få köpa akvarieprylar för lika mycket pengar som hon köper DVD filmer för.
Hon har pratat om att bygga en hemmabioanlägning med projektor och allt. I det sammanhanget har jag kontrat med att jag måste börja med saltvattensakvarium i sånna fall för att ha en rimlig chans att komma upp i motsvarande utgifter.
Då resurserna för det mesta helt saknas finns det dock sällan något att bråka om.

Mvh

olof
#15 - 13 januari 2003 09:44
Jag måste vara lyckligt lottad då. Min sambo klagar inte på att jag vill in på djuraffärer eftersom han själv tycker att det är minst lika roligt. Vi går båda och suktar över ett minst 300 liters hörnakvarium eller ett vanligt på över 500 liter. Dock vill han inte sitta på Zoopet och läsa det får jag sköta, ställa frågor eller leta information både här och i böcker om det är något HAN undrar över.<img src=icon_smile_evil.gif border=0 align=middle> Nåja, det gör jag ju så gärna.<img src=icon_smile_approve.gif border=0 align=middle>

Hälsningar/Caroline
#16 - 13 januari 2003 10:33
Nu är ju jag singel så jag lider inte detta problem med oförstående partners och upprätthållande av "terrorbalans" i hemmet. Men nog märker man viss skepsis när existensen av största akvariet på nästan 1000 liter, som stått för den största delen av uppvärmningen av min lägenhet under de 7 månader det varit igång, uppdagas.

Man kanske borde täcka över akvariet vid lämpliga tillfällen? ;-)

Peter
#17 - 13 januari 2003 10:39
Min sambo gillar akvariefiskar. Har iofs bara 1 akvarium inne och resten ska vara i akvarierummet. Min dotter är affärshatare förutom akvarieaffärer där man kan få någon timma.

Det viktiga hemma är väl att akvariet ska se snyggt ut. En snygg akvariemöbel och bra ordning på burken så är det väl inga problem?

Odlingsburkar är dock en annan sak...



________________________
Christian Alfredsson
http://www.tropheus.info
http://www.ciklid.se

#18 - 13 januari 2003 10:49
Zoopet får kanske starta en datingsite för likatänkande....
#19 - 13 januari 2003 11:39
härligt att höra att man inte e ensam med problem..
Hemma hos oss så är det jag och barnen som gillar akvariumen.
Min sambo vill bygga om köket i sommar och bygga ut lite på huset, så då får ju jag kontra med något jag med... jag försöker få henne att förstå att det är absolut nödvändigt för mig att skaffa en akvarielokal att pyssla i... och hon verkar inte omöjlig faktiskt..hon vill ju ha sitt nya kök...


Johan
#20 - 13 januari 2003 16:51
Måste faktiskt skryta lite. Min pojke drömde faktiskt hörom natten om att vi var i Kina och tittade på kampfiskar =). Liten bit på vägen kanske??



//Helena
#21 - 13 januari 2003 21:41
Åhhhh vad skönt att höra vad jag har det bra... ja, ja, ja visst tycker jag synd om er....
Om någon har missat mitt liv i en akvaidiotisk familj, så är det bara att läsa dagboken <img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle> Här är det inget tjafs om att någon inte vill på djuraffären... det är mera så att det är tjafs om ifall vi vågar...

MvH
Nancy <img src=extra_smilie_ancistrus.gif border=0 align=middle>











Annons