Emers odling av akvarieväxter?

#1 - 9 september 2006 12:51
Kan man odla alla akvarieväxter emerst? Jag tänkte försöka med några av dessa iaf: Alternathera cardinalis, Elantine triandra, Aponogeton boivinianus, HC, Hygrophila polysperma "Rosanervig", Hygrophila corymbosa "Siamensis", Echinodorus "Red Flame", Lilaeopsis novae-zelandiae och Blyxa japonica.
Tror ni det funkar med dom?
Ska jag göra på samma sätt som ni odlat HC emerst? Dvs lägga några cm jord i en tom glassburk (2l) och sen ha i ungefär halva mängden vatten som jord i burken. Sen sätta ner växterna och lägga på plastfolie över. Till sist ställa burken med växter i en soligt fönster. Ibland hälla i lite vatten och kanske pmdd i jorden och blåsa ner i burken ibland för att få ner CO2 eller klarar växterna sig själva om man lämnar en liten springa mellan plastfolien och glassburken?

Går det lika bra att odla på detta viset under vintern?

Hur lång tid ska växterna stå såhär för att man sen ska kunna använda dom som krukväxter?
#2 - 9 september 2006 13:01
Nej, det går inte att odla alla växter emerst.

Det är väl väldigt väldigt få akvarieväxter som kan användas som kan användas som krukväxter helt och hållet, även efter en viss tillvänjning.

Om du blåser ner i burken för att få CO2 men samtidigt lämnar en liten springa mellan folien och burken så vädras ju CO2:n ut ganska så snabbt.

Men testa gärna. :)
#3 - 9 september 2006 13:08
Plastfolie är genomsläpplig för syre, vet inte om den också är genomsläpplig för CO2 men det är inte omöjligt. Nån som vet?
#4 - 9 september 2006 15:13
Nålgräs har ja odlat emerst funkar men växer sakta, så ha tålamod..

Sigge
#5 - 12 september 2006 15:37
Jag satte ner en del växter i plastburkar med plastfolie övr och satte i ett söderfönster. Nu idag, 2 dagar senare, så är nästan alla växterna ihop skrumpnade. Dom enda som inte ser helt total-döda ut är Hyrophila corymbosa "Siamensis" och Hygrophila polysperma "Rosanervig".
Jag hällde ner mer vatten i plastburkarna idag så att vatten-nivån är över jordlagret. Från början var det ungefär hälften så lite vatten som jord. Jag hade även i en del Blå Korn i geggan som jag satte akvarieväxterna i, kanske bara var dåligt. Små krukväxter och sticklingar ska man ju inte göda något, då blir bladen fula.
Kan det vara bättre att ställa burkarna i ett fönster som inte pekar åt söder? Men just dessa dagarna jag haft igång "odlingen" så har det ju vart riktigt, otroligt soligt och varmt.

Kan man inte göra en lång invänjning poå något sätt så att det fungerar bättre att göra akvarieväxter till "krukväxter"?
#6 - 12 september 2006 15:43
Leonard skrev:
Kan man inte göra en lång invänjning poå något sätt så att det fungerar bättre att göra akvarieväxter till "krukväxter"?

Några krukväxter blir de nog aldrig. -De allra flesta akvarieväxterna kräver nog alltid plast över sig i vårat torra inomhusklimat.
#7 - 12 september 2006 16:46
Jag blev inspirerad av den här tråden och testar att odla javaormbunke emerst nu... Är inne på fjärde dan, ser kry ut än.
#8 - 12 september 2006 16:49
Jag hade en kruka full med Bacopa (monnieri?) på 1980-talet.
Växte i takt med "vandrade juden" iaf.
Och blommade friskt faktiskt.
:)
#9 - 12 september 2006 16:57
Azur skrev:
Jag blev inspirerad av den här tråden och testar att odla javaormbunke emerst nu... Är inne på fjärde dan, ser kry ut än.


hur odlar du den? med lite vatten i botten eller?
#10 - 12 september 2006 17:16
Glasburk, 1 cm krukväxtjord, 2 cm akvariesand, vatten strax ovanför sanden, plastfolie på topp (helt tätt).
#11 - 12 september 2006 20:56
Har ni någon sorts gödning till växterna då? I nästa försöka skippar jag all extra gödning i plastburken med odlingen. Undrara om jag inte ska ta och börja om min odling, den ser inte så frisk ut precis =)
Är sugen på att lyckas med Echinodorus "Red Flame", Alternathera cardinalis, Hygrophia polysperma "Rosanervig", och andra mer färgglada akvarieväxter =)
#12 - 12 september 2006 20:56
Azur: du har ju Crinum emerst, hur har du gjort då?

[quote=Azur]Det beror tydligen på art. Min Crinum calamistratum verkade vilja ha viloperiod, medan jag har en gigantisk Crinum asiaticum som aldrig vilar (och som vuxit emerst, i blomkruka, i snart 20 år).[/quote]
#13 - 12 september 2006 21:08
Den växer i en vanlig blomkruka på balkongen, som vilken krukväxt som helst. Den är odlad ur frö min bror hade med sig från Australien, och den har aldrig varit under vatten. Den har blommat troget varje jul... Fast nu har katterna nästan betat ihjäl den, så i år blir det nog ingen blomning. Har dränkt den i Fy-Spray och duschat den med bitrex (samma bitterämne som man har på naglarna för att sluta bita på dem) men det har inte stoppat katterna.

EDIT: Till javaormbunken hade jag ingen gödning, det är ju gödning i krukväxtjorden. Sen är den ju bara fyra dar än, det är långt ifrån säkert att den klarar sig.
#14 - 13 september 2006 14:10
Aha, okej! Jag trodde att du odlat upp den ut akvariumet =)

Men detta experiment är mycket väl värt ett försök tycker iaf jag.

Funderar starkt på att göra om min plantering och tåla E "Red Flame" hämta sig lite i akvariumet innan jag gör ett nytt försök med den igen.
#15 - 17 september 2006 14:33
För mig har det helt vänt nu :D

Elantine triandra, Rotala macrandra, Lilaeopsis novea-zelandiea, HC och Eusteralis stellata har dött och tynat bort i mina plastburkar som står på tv:n i söderfönstret.
Dessa har "klarat" sig och VÄXTER (!): Hygrophila polysperma "Rosanervig", Hygrophila corymbosa "Siamensis", Alternathera cardinalis, Heteranthera zosterifolia, Echinodorus "Red Flame" och Limnophila aromatica.
E "Red Flame":s alla undervattensblad har vissnat, men nu när jg skulle ta upp den och lägga i karet för återhämtning så såg jag några små, nya blad på den! :) hoppas det växer och klarar sig, men det verkar ju så nu iaf.
Dom andra växterna som "klarat sig" har tappat en ganska många av sina submersa blad ocg fått nya istället.
Alternatheran har inte klarat sig så superbra som dom andra, men det ser ut som att den växter lite iaf. Jag satte ner en ny bit Alternathera idag som i karet växt över vattenytan, känns som att den inte blir lika känslig för att gå över till emerst tillstånd då, måste ju vara så iom att den redan är på väg att växa upp över vattenytan.
Så mina experiment ser just nu mer lyckade ut än tidigare. Jag har haft igång min emersa odling i 6dagar (tror jag det är, iaf ungefär 5-7dagar) idag.
#16 - 17 september 2006 14:34
Hur går det med era odlingar?
#17 - 17 september 2006 16:38
Här är en annan tråd om emers odling av HC:
http://www.zoopet.com/forum/showthread.php?t=90954&highlight=emerst
#18 - 17 september 2006 23:20
Ok, så här:

Om du med Elantine triandra menar Elatine triandra, så kan den växa emerst, om den kan växa som "vanlig krukväxt" kan jag inte berätta.

Rotala macrandra, ingen ide att lägga energi på att odla emerst. Heteranthera zosterifolia går tydligen att odla emerst iaf med "övermättad luftfuktighet", men den ser ju rätt annorlunda ut.
Lileaopsis, HC och Eusteralis stellata går att odla i fuktig luft, jag kommer att testa dem som "vanliga krukväxter", framförallt kanske HC tror jag mycket på, så länge man kan hålla jorden hyggligt fuktig.
Alternathera verkar lite knepig, snabba är dom röda varianterna definitivt inte.
Många Echinodorus brukar gå alldeles utmärkt att anpassa till rumsluft, iaf om den är något fuktigare än vanlig, tex bland andra växter.
Hygrophila skulle vara utmärkta krukväxter om de inte växte för fort för de flestas smak.

Man får inte göda för kraftigt eftersom det "bränner" växterna, det handlar väl egentligen mycket om att det omgivande vattnet får ett osmotiskt tryck som torkar ut växterna, långtidsverkande gödning som växternas rötter inte kommer i direkt kontakt med är bättre.

Många växter måste vänjas gradvis, de knepigaste arterna bör helst få växa upp ur vattnet själva.

Ett litet tips, TV:n kommer inte må bra om du spiller vatten i den, emersa växter får generellt dessutom betydligt svårare att ta upp Co2 när tempen går över 25 grader, strax över 40 grader börjar många växter oåterkalleligen dö.

Bacopa monnieri som erikthur nämnde är ju en klassiker som emers, den tål förvånansvärt hög grad av uttorkning av jorden när den är etablerad.

I samma minidrivhus har min HC nästan totalt utkonkurerat Glossostigman om Co2, trots viss ventilation, jag kan inte se någon annan anledning till att den plötsligt stannade.
#19 - 18 september 2006 01:39
Röd _Alternanthera sessilis_ kan odlas som vanlig krukväxt. Jag gjorde det för många år sedan, hade då ingen aning om att Alternantheror användes som akvarieväxter.
#20 - 18 september 2006 14:12
Petnym: Ja, har läst den tråden, var väl därifrån jag kom på det =)

[quote=Erik...]Rotala macrandra, ingen ide att lägga energi på att odla emerst[/quote]

Jo, den går att odla emerst, fanns bl.a. hos Nygaards i Halmstad.


[quote=Erik...]Man får inte göda för kraftigt eftersom det "bränner" växterna[/quote]
Nej, jag vet. Men jag undrade om det var likadant med akvarieväxter som med krukväxter. Akvarieväxterna kan ju förgiftas av för mkt gödning och det kan ju säkert krukväxter också. Men iom att växterna jag börja odla ännu inte fått några större rötter (tror jag iaf) som kan nå ut till alla Blå Korn-kornen så tror jag inte det spelar jättestor roll, men det blir nog bättre om man kör med "ren" (vanlig) jord man köper i blomsterhandel. Skippar Blå Korn i nästa omgång.
Kna ju hända att några av mina växter dött för att jag planterat dom rakt på en bunt Blå Korn, t ex Eusteralis stellata, Lilaeopsis, HC, m.m.
#21 - 6 februari 2007 15:38
Bara en liten uppdatering: Den stod och stampade länge, men min emersa javaormbunke växer nu bra, har blivit kanske dubbelt så stor som när jag startade 12e sept. Det är väl mest kuriosa, men jag skall ta nåt foto på den.
Sen skall jag försöka skola om den till vanlig kruk-odling.
#22 - 6 februari 2007 17:41
mina Anubias har klarat sig, har lite glosso som stått ett tag, men det är inte mycket kvar av den som lever, kanske ska öppna lite på platsfolien, så att mer luft kommer in + fukten kommer ut.
#23 - 6 februari 2007 20:10
Jag har gjort ett hål i plastfolien. Plastfolie släpper igenom syre, men jag törs inte lita på att den också släpper igenom koldioxid.
#24 - 6 februari 2007 21:09
ok, det ska jag nog också göra.











Annons