Jag har två slöjstjärtar som jag köpte från fiskaffären där båda mådde otroligt dålig och affärsförsäljaren ville bli av med dem, med trasiga fenor, muggiga fjäll och andra stressymtom tog jag hem dem till mitt fluval chi 25liter, på två veckor är det helt återställda otroliga färger, pigga glada och fenorna är större, hela och svårt att förstå att den ena endast hade 1cm strimlor till fena.
Det jag vill säga till alla där ute som läser överallt att en slöjstjärt oavsett storlek ska ha 250 liter annars är det djurplågeri, ingenstans i djurskyddslagen står det om detta krav, däremot finns ett råd inget lag krav utan ett råd att akvariet ska helst vara större än 40liter. Annars är en riktlinje ca 60 liter per 10cm kroppslängd.
källa:
http://www.jordbruksverket.se/amnesomraden/djur/olikaslagsdjur/akvariefiskar.4.62af51191240430af4d80002613.html
Har du ett balanserat akvarium med rätt miljö utan vassa föremål och rätt pH och temperatur i kommer dina fiskar att trivas, min förra slöjstjärt levde i 10 år i 30 liters akvarium han dog av lång ålder då han levt 7 år i mitt brors studentkorridor innan jag hade honom i en vanlig skål.
Anledningen att vi har ett fluval chi är att det står på högkant eftersom vi var tvungna att flytta från 85 kvm till 20kvm insåg vi att vi måste minska storleken på akvariet. Så att fiskarna skulle ha ett akvarium som skulle ge dem dubbel boyta än vad vi två vuxna människor delar på är ganska orimligt.
Det är alltså summa sumarum upp till dig att se till att dina fiskar har det bästa möjliga du kan erbjuda oavsett storlek så kommer dian slöjstjärtar att leva och må bra.
Lycka till och känd dig inte värdelös för att du inte har en 5cm fisk i 250 liter vatten.
2 guppy. 1 hona 1 hane.