Era katter

#1 - 7 februari 2012 13:48
Har förstått att en hel del av er har katt o tyckte det vore kul o få veta lite om era kissar.

Själv har jag 2 huliganer till katter :).
Luffsen som är en cremefärgad långhårig huskatt (perser/norskskogkatt/birma korsning) han är är 1,5 år o en stor luns som älskar mat o äter allt nästan.
Semla är en svart korthårig huskatt (har burma o rex i sig vet dock ej om det är cornish eller devon rex) riktigt silkesmjuk o glänsande päls. Hon är 1 år o en vild primadonna som inte äter vadsomhelst (råa kycklingvingar o fläsk kött ska det va nötkött e ju urk).

Hemma hos min mamma finns Luffsens bror Simon han är oxå creme men har vitt med. Och hans partner in crime den galna Birman Simba (lilamaskad).

så berätta om era små pälsklingar.
#2 - 7 februari 2012 14:26
Här finns den blå knäppisen Rufus, som nog har en hel del Russian Blue i sig, men mamman är svart huskatt, och pappan är okänd. Han är känd för egenheter som att han gillar att lägga sitt torrfoder i blöt (svårt numer, med den nya "fontänskålen"), en gång la han torrfodret i akvariet :p En av hans sysselsättningar kallar jag för "bonk", då och då knuffar han ner nå´t från ett bord eller en bänk så att det trillar ner i golvet med ett "bonk", och tittar efter det, för att se om det var nå´n rolig studs i det, vilket det allt som oftast inte är. Han är väldigt snäll och kelig, men verkar ha svårt att inse när han är i vägen. Stå i knät (och skymma sikten) går bra, men ligga ner är värre, om man inte råkar klia honom på ett särskilt skönt sätt, då kan han lägga sig raklång med ansiktet mot mitt, spinnande som en traktor, medan svansen går som en propeller. När jag och en kompis skulle kolla om jag kunde ta hand om hans dåvarande flickväns honkatt, så låg han bara där på golvet och tittade storögt, medan honkatten fräste och morrade så hon höll på att spricka. Inte mycket bekommer honom.

Se´n finns här också Pyret (även kallad Fjant, eller Lillfjant), en silver/svarttigrerad liten sak, som ser ut att ha både det ena och det andra i sig. Ganska platt nos, stora öron med tofsar på, en lång och tjock svans, som nästan är lika stor som hela hon, och en kort, mjuk, och plyschaktig päls. En egenhet hon har, är att när jag lyfter upp henne, så blir hon helt slapp, som en Ragdoll. Äta blommor är en favorit. Till skillnad från Rufus kan hon ligga i knät längre stunder. Hon är ganska lugn, utom när hon ser en annan katt utanför, särskilt vid ett speciellt tillfälle, då en av grannskapets honkatter kom med bredsidan före, och rest ragg, då blev Pyret så arg och frustrerad så hon gav sig på stackars Rufus, som var sur på henne i flera dagar efteråt.

Men allt som oftast är dessa två bra kompisar, och vilda jakter genom huset förekommer då och då.
#3 - 21 februari 2012 23:03
Här kommer några bilder på två av mina älskade katter. Dom är av rasen Devon rex :)
[ATTACH=CONFIG]51555[/ATTACH]Amelia, som har fått för sig att hon får dricka ur mitt glas..:confused:
[ATTACH=CONFIG]51556[/ATTACH]Den bruna heter Bawkus och hon är dotter till den svarta, Amelia.
[ATTACH=CONFIG]51557[/ATTACH]Nyvaken ;)
[ATTACH=CONFIG]51558[/ATTACH]Hon kan bli rätt sur om hon inte får som hon vill, som här när hon redan har förstått att jag ska få ur henne ur tvättmaskinen:p
[ATTACH=CONFIG]51559[/ATTACH]Och till sist en bild på när hon värmer sig vid elementet :)
Mvh Simon
#4 - 22 februari 2012 09:35
åhhh älskar rexar så underbara o fina kissar.
Kul att de bor i samam stad med ( o har en ägare som är med i samma facebook grupp *norrköpings akvarister*)
#5 - 22 februari 2012 13:01
Hehe jaså du är också med där :) Vad heter du på facebook då? Har en till rex som är mamma till den svartvita och en siames också :D
Mvh Simon
#6 - 22 februari 2012 13:36
har 2 katter. (min sambos;) dom är typiska bondkatter och är rödhåriga. måste tyvärr ta hanen som är långhårig till veten i morgon och raka honom. perfekt 1 dag innan lön ;) han har för mycket dreadlocks som tjejen säger. det gör ont på honom så det är bara att raka. men men.... dom är underbara katter som alltid kommer och myser när vi kollar på tv. kommer lägga upp bilder på dom när jag skaffar guld. och så kommer jag lägga upp bilder innan och efter rakningen på min hane ;)
#7 - 22 februari 2012 18:34
Våra två katter Nisse och Micike med sin mat, inte riktigt en dagsranson :d
#8 - 23 februari 2012 07:47
Simon: Josefin norgren e jag i facebook gruppen.

Ni andra jättekul att ni berättar om era kissar jättefina.
#9 - 25 februari 2012 14:40
Jag föder upp siameser och har mor och dotter samt en stor huskatt. Ska slänga in bilder på dom sen när jag är vid rätt dator:)
#10 - 25 februari 2012 16:00
Några fler bilder:
[ATTACH=CONFIG]51673[/ATTACH]
Tre stycken några veckor gamla Devonungar.
[ATTACH=CONFIG]51674[/ATTACH]
[ATTACH=CONFIG]51675[/ATTACH]
Våran äldsta Devon rex-hona.
[ATTACH=CONFIG]51676[/ATTACH]
Den här bilden visar hur liten minstingen är (Nästan fullvuxen på bilden) när hon delar på matrester med våran fd. mellanpudel.
[ATTACH=CONFIG]51677[/ATTACH]
[ATTACH=CONFIG]51678[/ATTACH]
Liten Devonhona på några veckor.
[ATTACH=CONFIG]51679[/ATTACH]
[ATTACH=CONFIG]51680[/ATTACH]
Dörren är 70cm bred och katten på bilden är fullvuxen :)
Mvh Simon
#11 - 25 februari 2012 17:34
jag har 2 katter som heter chillie och blixten =)
#12 - 26 februari 2012 09:43
underbara rexar Simon så avundsjuk :).

Kan ju presentera mammas katter med.
Simon bror till min Luffsen, röd med vita tecken.
Simba en lilamaskad birma, VÄLDIGT speciell pga en hjärnskada men helt underbar ändå.
#13 - 26 februari 2012 13:48
Tacktack :)
Låter som du har fina katter. Lägg upp några bilder på dom :D
Min lilla Bawkus, den brunvita har något annorlunda i huvudet för hon är väldigt, väldigt speciell.. Ibland sträcker hon ut "armarna" rakt ut i luften och verkar försöka få tag i något, ser lite ut som en såndär gubbe som dirrigerar flygplan på en landningsbana när hon gör det ;)
Mvh Simon
#14 - 26 februari 2012 15:29
hahaha vad gulligt.

ska s eom jag kan länka till några vilder på dem (är ännu inte gold medlem)
#15 - 28 februari 2012 19:00
hahaha vad gulligt.



ska s eom jag kan länka till några vilder på dem (är ännu inte gold medlem)

Gör du det! :)
#16 - 18 mars 2012 12:43
Ursäkta förseningen, men här kommer mina (ok våra) katter med [:D]

Först har vi Mormor, en 16+are som flyttade in med sina ungar för ca 3-4 år sen nu. Högst i rang är hon fortfarande, tycker hon att någon av ungarna jäklas får den snabbt en örfil. Annars är hon en mycket snäll och social dam som alltid håller ögonkontakten när hon pratar med sin janis joplin-aktiga kattröst.
Mormor

Sen har vi Gonzo aka Ferdinand aka Tjocken (vi har inte lyckats enas om namnen riktigt), den keliga pajasen i familjen. Han är den som kommer fram och hälsar på alla gäster, är ute i alla väder, men som när natten kommer förvandlas till en mördarmaskin som tar råttor som är hälften så stora som han själv. Smått omöjligt att leka med den här killen med eftersom han drämmer till leksaker med sina stora lejontassar så de går sönder.
Gonzo

Och så John aka Captain aka Stålis aka Gråa katten. Pessimisten i gänget och den mesigaste. Får se till att han äter eftersom han alltid går undan om någon av de andra försöker smaka på hans mat, han står aldrig på sig och brukar vara den som får flest örfilar av Mormor. Annars gillar han med att bli klappad och kliad, men det här med att leka förstår han inte riktigt. Han tittar hellre på.
John

Brödernas syster heter Nenne och är en vildkatt. Hon är lite smågalen, typen som efter att ha blivit klappad smyger efter dig och anfaller dina skor, och väldigt liten. Hon har specialiserat sig på att fånga fåglar som hon sedan släpper in i källaren. Vi brukar vanligtvis lyckas rädda fågelstackarna, hon brukar sällan skada dom. Nenne är mamma till den sista katten, men det verkar hon inte riktigt förstå.
Nenne

Sista katten och minstingen är Yoshi aka Tiger. Det var en dramatisk födelse där den chockade mamman inte ville veta av den enda ungen, så hon är uppfödd på flaska. Vi fick som tur var hjälp av Mormor som hörde hur ungen gapade och direkt kom och började tvätta den lille. Sen fick hon bo inne i huset där hon tog hand om Yoshi och kom och hämtade oss när ungen var hungrig (ca varannan timme dygnet runt), och lärde henne hyfs när hon blev lite större.
Yoshi är en kräsen katt och lättskrämd som inte vågar gå ut om ingen människa följer med, hon kommer inte överens med de andra katterna och gillar inte alls att bli lämnad ensam. Problemkatten i familjen, och den som är mest bortskämd.
Yoshi











Annons