Arkiverad tråd – read-only.
Hej kan börja med lite info.
Har ett 240 l burk som i dagsläget är bestyckat med 1 st powerhead med filtermatta under (40 cm högt och 5 cm diameter) har även en annan cirk pump av okänt märke (bara för cirkulation).
Nu känner jag att jag behöver större filteryta, Tänkte sätta upp en "BTN SL" cirka 10 cm in från kortsidan sedan ha filtermatta innanför. Se bild
http://i36.tinypic.com/2hn75nk.jpg
Nu till mitt problem hur F*N skall jag få plats med pumparna bakom!? Kan inte ha dem ovanför pga lysrörsramp. Någon som har en bra idee elr något förslag på smala pumpar?
Har ni andra ideer eller synpunkter tar jag mer än gärna emot dem!
Hmm, var ju ett problem.
Vad jag vet är att eheim 1000 compact+ ryms bakom din btn om avståndet är 10cm från bakrutan(hoppas du förstår vad jag menar).
Allt är beroende på hur du ska ha utblåset.
Tror jag förstår hur du menar, jag hade ju täng ha detta på kortsidan och ha 10 cm att leka på så det låter ju bra! Utblåset hade jag tänkt försöka rikta upp så gott som möjligt för syresättning av vattnet.
Någon annan som har byggt liknande alltså filter på kortändan? Hur har ni isf löst det!?
Hittade en pump tror det var den du menade
http://www.pwss.se/product.php?productid=4492&cat=288&page=1
Måtten verkade ju väldigt bra på den såväl som priset! Någon som har erfarenhet av den!? Bra eller anus? Tyst som musslan eller högljudd som JAS 39 Gripen?
... som B 12 [B)] Ang filtret så ska man ha fri ytan framför filtermaterialet och vid pumpen för att få bäst funktion, du kan ha insug på ena sidan tex närmast frontglaset och lämna öppet innaför insuget sen matta och slutligen pumpen längst bak mot bakrutan! typ:
http://i32.photobucket.com/albums/d47/sukan1234/Namnls-3.jpg