Filter? Och är luftbubblor bara luft?!

#1 - 7 oktober 2002 10:09
Mitt innerfilter gick sönder igår, så jag måste köpa nytt idag. Skummade igenom forumet här för att se om jag kan hitta förslag på bra filter. Det var svårt, men det verkar som att jag ska fortsätta med innerfilter. Vad för något filter ska man ha till ett 160 liters? Hur många liter/timme. Och behövs luftbubblorna eller är det bara viktigt att få vatten cirkulation i karet? Mitt nuvarande (trasiga) filter sprutade ut luftbubblor, inte så snyggt, men jag tänkte att det kanske är bra?

#2 - 7 oktober 2002 19:51
Nää, luftbubblor behövs inte. Kolla på förpackningen till filtret så står där hur många liter det är avsett till. Det brukar räcka till ett vanligt sällskapsakvarium utan speciella krav på hög vattencirkulation.
Fast ska du ändå köpa nytt filter föreslår jag att du köper ett ytterfilter. De är bättre och är inte så fula.

#3 - 8 oktober 2002 07:48
Ok, jag ska titta på ytterfilter också. Det är sant att det är fult med innerfilter, de tar plats också. Tack för tipset!

#4 - 1 november 2002 20:06
men ytter filter är dyrare! men ja skulle föreslå ytter filter ändå. man kan sätta ihop sin egen lille filtrering till dom fiskar man har så dom ska trivas!

???











Annons