Finns helvita slöjstjärtar?

#1 - 27 januari 2003 09:23
Hej,

Är det någon som sett, eller vet om det finns helvita slöjstjärtar?
Är dessa vanliga?

Mvh/Petrus
#2 - 27 januari 2003 18:00
hej
det måste finnas har inte sett några men det måste finnas.
kanske finns nån albino sort som e helvita.

MVH Shpend
#3 - 27 januari 2003 18:05
Hej! Jag har sett massor av vita slöjdstjärtar!
Tex på södre östar i södertälje eller korallrevet i södertälje!
Lycka till!
Mvh// Sarah<img src=icon_smile.gif border=0 align=middle>
#4 - 27 januari 2003 19:10
<b>Bubblan!!!</b> vet du hur man kommer dit? Från S-tälje pendelstation?

AquaBetta
94 liters
#5 - 27 januari 2003 20:25
Hej! Hoppa av vid södertälje centrum, södra östra zoo ligger bredvid klaffbron, östergatan 3 tel dit är 08-55019577 (du kan ringa om du inte hittar)
Korallrevet hittar jag inte vägen till.. MIn kompis brukar visa mig vägen dit men jag kan adressen! Täppg. 12! Och det ligger mitt emot ett hotell! (ligger också i södertälje centrum)
Jag tror att telenumret dit är :08-550 615 53
Varför ska du dit då? Köpa vita slöjdstjärtar? *L*
Mvh// Sarah<img src=extra_smilie_Betta_splendens.gif border=0 align=middle><img src=extra_smilie_guppy.gif border=0 align=middle>
#6 - 27 januari 2003 21:06
Ok tack!
Orkar inte dra ner till S-tälje. Men finns de där finns de även på andra ställen. Får hålla ögonen öppna.
#7 - 28 januari 2003 10:34
tack bubblan!!<img src=extra_smiley_slaphappy.gif border=0 align=middle>
ska gå och kolla nu i helg tror jag. ska ringa dit först och så!
tack igen!<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

AquaBetta
94 liters
#8 - 28 januari 2003 16:46
Hej!Varsågod! Hoppas bara att det finns vita slöjisar kvar! Jag var där förra helgen! då fanns det några stycken ialla fall <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
Mvh// Sarah<img src=extra_smilie_gold_fish.gif border=0 align=middle>
#9 - 28 januari 2003 17:21
Såg att du fått hjälp, men ville ändå säga att vita slöjstjärtar finns i dom flesta akvariebutiker. Om det är dom med rött/oranget på huvudet du menar.

<img src=extra_smiley_jump.gif border=0 align=middle>Maxim<img src=extra_smiley_jump.gif border=0 align=middle>
<img src=extra_smiley_love.gif border=0 align=middle>Slamkrypare<img src=extra_smiley_love.gif border=0 align=middle>
#10 - 29 januari 2003 15:54
Hej! Dom som jag har sett har bara varit vita! Inga andra färger helt vita! Jättesöta!
Mvh// Sarah<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
#11 - 29 januari 2003 15:55
Jo helvita "änglar" ska det vara. Inte "befläckade" på något sätt, eller med några andra färger.
#12 - 30 januari 2003 14:33
Dom måste vara fina dom!

<img src=extra_smiley_jump.gif border=0 align=middle>Maxim<img src=extra_smiley_jump.gif border=0 align=middle>
<img src=extra_smiley_love.gif border=0 align=middle>Slamkrypare<img src=extra_smiley_love.gif border=0 align=middle>
#13 - 10 februari 2003 12:05
Jag såg en vit slöjstjärt när jag var borta i tyresö centrum. Där hade dom en vit en. Den var jätte söt... <img src=icon_smile_blush.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile.gif border=0 align=middle>

// Skorpan <img src=extra_smiley_doggy.gif border=0 align=middle>
#14 - 13 februari 2003 09:04
Hej!
Tänkte berätta om min fisk Zoogin som tyvärr har dött för ett tag sen efter en del komplikationer i akvariet som jag inte ska gå in på...lång historia nämligen. Men för att komma till sak så fick jag Zoogin efter tv-inspelningen för sommarlovsmorgonon för 3 år sen. om ni såg Vintergatan 5a så minns ni kanske att Mira hade en fisk i serien. Han var då orange som sjöldstjärtar brukar vara. Han blev genast kompis med Atlas som var lite större. Efter ett halvår såg jag att Zoogin började tappa färgen men var frisk och pigg och åt bra och efter en månad var han helt vit. Så vit har han varit sen dess. Världens snyggaste och fick jättefina långa slöjor. Nu sista tiden när Zoogin var sjuk så har Atlas stöttat och buffat och legat bredvid honom och han saknar honom säkert jättemycket. Det gör jag med verkligen.
kram på er allihop och ta hand om era slöjdstjärtar!
Heri
#15 - 20 februari 2003 15:10
Hej! Hur komm det sig att du fick ta hand om Zoogin??
*nyfiken*
Vad synd att han har dött.
Jag har haft en kampfisk som jag var väldigt fäst i.. Men han dog av older, 4 år blev han!
mvh/ Sarah
#16 - 21 februari 2003 23:57
Jag jobbade på ett annat program där. Stället är ganska litet så man lärde känna dom andra redaktionerna också.

/H<img src=icon_smile_kisses.gif border=0 align=middle>

Heri
#17 - 22 februari 2003 02:07
Hej!

Zoobutiken i kista centrum (sthlm) har fina slöjstjärtar med vackra färger och fina kroppar, inga krökta ryggar eller knölar på huuvudet tex. Var där igår och då hade dom en helvit slöjis kvar.





Mvh// <img src=extra_smilie_discus.gif border=0 align=middle> Pierre <img src=extra_smilie_discus.gif border=0 align=middle>
(check my profile)
#18 - 22 februari 2003 02:57
<img src=icon_smile_shock.gif border=0 align=middle> är de bara jag som märker negativa saker om alla djuraffärer?

vet inte om de här gäller slöstjärtarna, men teleskopen är, som jag sett, väldigt långt ner i "hyllan" och väldigt stressade...så dom brukar ligga i en hög med fenorna nere...fast slöjstjärtarna ser lite bättre ut.....

ah, ska itne lägga mig i<img src=extra_smiley_yell.gif border=0 align=middle>

Min privata hemsida
#19 - 22 februari 2003 12:40
Hej! Vad kul, synd bara att han har dött.
Jag har haft 3 slöjstjärtar men jag har inte kvar dem. Dom började äta upp mina andra fiskar i akvariet.. Min kompis har tagit hand om dem. Jag vill ha ett akvarium till med bara slöjstjärtar i, dom är så fina!
Mvh// Sarah<img src=extra_smilie_aquarium.gif border=0 align=middle><img src=extra_smilie_cardinal_tetra.gif border=0 align=middle><img src=extra_smilie_cardinal_tetra.gif border=0 align=middle>











Annons