fiskar växer inte

#1 - 10 mars 2008 15:35
Mina fiskar växer inte! Varken gurami (ca 6 cm) eller corydoras (ca 4 cm) har vuxit en millimeter (har haft gurami sedan årsskiftet, malarna sedan september). Ancistrus och äppelsnäckor växer däremot nästan så man kan se det.

Guramierna äter alltid (1 g/dag), det är svårare att veta med malarna.De får flingor, tubifex och artemia (fryst), och tabletter till malarna (fast jag är rädd att ancistrusen käkar upp dem). Finns det något annat man kan prova, eller någon matningstaktik eller så?
#2 - 10 mars 2008 16:12
Hur stort akvarie har du?
#3 - 10 mars 2008 16:52
Lite förutsättningar skulle vara bra...

Storleken på karet inverkar i allra högsta grad, vattenkvaliteten likaså. I övrigt kan det ju naturligtvis även vara en foderfråga
#4 - 10 mars 2008 19:16
Ah, ursäkta, jagblev för ivrig...

150 liter, rejäl filtermatta+pump för 200 liter, inga övriga fiskar förutom de jag räknat upp.

Har haft en del kiselalger, men inte mycket kvar av dem nu. Nitrit noll, i övrigt har jag inte testat vattnet men snäckorna verkar gilla det.

Malarna är inte särskilt aktiva, de simmar runt lite och ligger på bottnen långa stunder, men jag skulle inte säga att de är slöa. Coola, snarare. Förut for de upp och ner för rutorna på kvällarna, det har de slutat med sedan jag installerade filtermattan (ca två månader sedan).
#5 - 17 mars 2008 17:08
Jag matar mina fiskar 3 ggr om dagen, på morgonen, på eftermiddagen och på kvällen. Du kanske ska prova att ge dem mat lite oftare..
Ibland ger jag mina fiskar sallad, skinka eller liknande.
Jag kan inte mycket om just detta men man kan ju alltid testa :)
(Jag har bl.a guldfiskar, tetror, molly och guppy)

SNÄLLA, rätta mig om jag har fel ;)











Annons