Hej!
Jag har nu kommit hem från semestern, hittade ett tjugotal yngel i mitt lilla 50-liters. Nu har jag plockat fram ett 160-liters akvarium och det är så snyggt med växterna och allt i. Nu undrar jag hur många yngel man kan räkna med växer upp? Jag tror ynglena är mellan 1-2 veckor. Vissa är alldeles ljusa, andra är grå med svarta prickar på fenan. Har de olika mammor eller kan det bli så i en och samma kull?
Mina honor får aldrig många yngel. Alla verkar få 40-50 yngel. Max jag har fått i en kull är ca 12 st. Kan det bero på att det är första gången honorna ynglar?
Nu har jag ytterligare en fråga. För ca 4 veckor sedan fick jag en kull yngel. ca 8-10 st. Nu är alla döda. De vuxna är helt friska och så där. Mina fiskar äter inte yngel verkar det som. Vad kan de bero på? De åt jättebra och fick mat flera gånger om dagen och sådär.
Tack på förhand. Emma.
