Flytande alger.

#1 - 17 december 2007 21:29
Hej.

Jag har fått någon sorts alg i mitt akvarium. Har haft igång akvariet i ca 3 månader och nu har det kommit alger som flyter och breder ut sig som en hinna på ytan och det förökar sig rätt så snabbt .

Har haft akvarium förut men har aldrig sett sånt förut.

Hur blir jag av med det på enklaste sätt gärna utan medel.

ska försöka att lägga upp lite bilder(inte bästa kvalitet :). )Hoppas att nån vet vad det kan vara.:confused:
#2 - 18 december 2007 04:03
ser mumsigt ut...
håva bort det du kan, och sedan ser du till att skaffa lite ytcirkulation...
#3 - 18 december 2007 08:05
Såna började jag också få mitt 720. Hade en proteinhinna som jag inte fick bort(för dåligt kräm i den pumpen jag hade)så jag håvade upp så mycket jag kunde, sedan lånade jag in sonens Black Molly(3st)de gick som dammsugare uppe vid ytan och 2 timmar senare var allt borta, även proteinhinnan. :D

Jag har ännu inte fått tillbaka vare sig proteinhin eller algerna på ytan. Har iofs ett bättre ytterfilter nu också, där ytan krusas hela tiden.
#4 - 18 december 2007 09:43
Balck Mollys är helt perfekta till sånt här. Även Platys gör ett gott jobb.
#5 - 18 december 2007 09:56
MattiasL skrev:
Balck Mollys är helt perfekta till sånt här. Även Platys gör ett gott jobb.

Ja, Mollysarna(har inga platy för tillfället) var helt otroliga! Det är ju väldigt stor yta i ett 720 men de fixade rent på suveränt kort tid. Riktiga dammsugare, de små liven. :D
#6 - 18 december 2007 10:18
[FONT=Comic Sans MS][COLOR=red]När jag hade såna här gojsiga alger (troligtvis cyano) på ytan i mitt 110L så fick några små endlers ta hand om dom, borta på 3 dagar.[/COLOR][/FONT]
#7 - 18 december 2007 19:51
Tack för alla svaren. Men vad gör man om man inte får plats med fler fiskar...

Är ett 60 liters för litet till ett gäng guppys, platys eller mollysar, då jag funderar på att starta upp ett lite mindre akvarium oxå..











Annons