Flytta

#1 - 24 januari 2007 17:32
Jag har planer på att flytta här inom det närmsta halvåret och jag har lite funderingar på hur jag ska göra när jag ska flytta akvarierna? något speciellt man bör tänka på?

tack på förhand
Sara
#2 - 24 januari 2007 19:28
Sara1982 skrev:
Jag har planer på att flytta här inom det närmsta halvåret och jag har lite funderingar på hur jag ska göra när jag ska flytta akvarierna? något speciellt man bör tänka på?



tack på förhand

Sara


ta det lungt, gör rätt från början.
#3 - 24 januari 2007 20:05
Om du har ett litet akvarium så bör du inte lyfta det. Det kan då explodera har jag hört.
#4 - 24 januari 2007 21:22
har ett akvrium på 110 liter så det lär jag nog inte lyfta utan att tömma det.
I det mindre bor två eldbukssalamandrar men eftersom det blir en liten bit att åka med bil så tror jag att jag måste tömma båda två helt från allt.
#5 - 25 januari 2007 07:39
Jag ska själv flytta, i helgen faktiskt. Och jag kommer på fm att håva fisk och tömma karet och efter det kommer skjutsen.
Det måste gå så fort som möjligt, med tanke på filtren.

Dina salamandrar måste ju kunna åka i en Plastbytta?
Kanske inuti en kylväska...?
#6 - 25 januari 2007 08:18
Salamandrarna kan åka i en plastbytta. Bara se till så att det finns syre åt dom o att det inte tippar i bilen.
Kylväskan får nog bli till fisken.











Annons