Flytta med ytterfilter

#1 - 21 juli 2016 08:47
Jag kommer att flytta om ett halvår och restiden blir nog 5 timmar.
Hur gör jag med ytterfilter? Räcker det om jag tar ur korgarna med media och har dom i en hink med vatten under flytten?
Vilket preparat rekommenderar ni vid uppstarten på nya stället?
Kjell Fohrman
Administrator
#2 - 21 juli 2016 09:27
Jag hade också sköljt av filtermaterialet innan jag körde igång det igen.
Vad gäller bakteriekultur har jag dålig koll.
#3 - 21 juli 2016 09:47
Tack!
Jag antar att någon bra uppstartskultur kan hjälpa till att kompensera ev avdödade bakterier.
Kjell Fohrman
Administrator
#4 - 21 juli 2016 10:07
[QUOTE=Catchio;n2357896]Tack!
Jag antar att någon bra uppstartskultur kan hjälpa till att kompensera ev avdödade bakterier.[/QUOTE]
Ja så är det

#5 - 21 juli 2016 14:27
bättre att förvara filtermaterialet i en plastpåse där det får kontakt med luft/syre men ändå hålls fuktigt, i stillastående vatten blir det lätt syrebrist efter ett tag och är dessutom mycket krångligt vid flytt. Du kan fylla en sprayflaska med akvarievatten och spray filtermaterialet nån gång då och då i påsen så klarar det många timmar!
#6 - 21 juli 2016 17:20
[QUOTE=åheim;n2357906]bättre att förvara filtermaterialet i en plastpåse där det får kontakt med luft/syre men ändå hålls fuktigt, i stillastående vatten blir det lätt syrebrist efter ett tag och är dessutom mycket krångligt vid flytt. Du kan fylla en sprayflaska med akvarievatten och spray filtermaterialet nån gång då och då i påsen så klarar det många timmar![/QUOTE]

Smart! Tackar!
Gäst
#7 - 22 juli 2016 07:09
[QUOTE=Catchio;n2357894]Jag kommer att flytta om ett halvår och restiden blir nog 5 timmar.
Hur gör jag med ytterfilter? Räcker det om jag tar ur korgarna med media och har dom i en hink med vatten under flytten?
Vilket preparat rekommenderar ni vid uppstarten på nya stället?[/QUOTE]

Ett alternativ är att köpa en UPS och låta den driva en luftpump under transporten då flytten pågår. När du inte flyttar kan du använda din UPS för att skydda ditt filter mot korta strömavbrott.UPS finns i många storlekar. Jag har en UPS till varje akvarium. (Belysning och värmare är naturligtvis inte inkopplade). Det finns ytterfilter med mycket låg strömförbtukning som kan gå en stund på en bra tilltagen UPS.
#8 - 22 juli 2016 11:51
Det är ju en möjlighet. Den du länkar till, jag förstår inte prestandan. Det är ett batteri. Hur många amperetimmar?











Annons